Bilanc tragjik nga tërmeti, mbi 140 të vdekur

06/08/2018 - 19:39

   Është thelluar në mbi 140 bilanci i të vdekurve nga lëkundjet e forta të tërmetit që tronditi Indonezinë të dielën. Autoritetet thanë se mes viktimave ka edhe shumë fëmijë. Me qindra është edhe numri i të plagosurve.

Tërmeti me magnitudë 7 të shkallës Rihter goditi kryesisht ishullin Lombok në lindje të Balit, aty ku u regjistrua edhe epiqendra. Qindra persona ndodhen ende nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara.

Lëkundjet krijuan një situatë kaotike ku njerëz të terrorizuar vërshuan në rrugë. Pamjet tregojnë se në një prej xhamive lutja nuk është ndalur pavarësisht lëkundjeve.

Energjia elektrike u ndërpre në shumë zona. Mbi 20 mijë është numri i të evakuuarve. Autoritetet paralajmëruar për një cunami për më pas e tërhoqën alarmin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas votimit të qeverisë së re, ish-kryeministri i Izraelit, u ul sërish në karrigen e kryeministrit, por një person, i tregoi që ai nuk m

Tre institucionet e BE-së, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian, të përfaqësuar nga presidentët e tyre morën pjesë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje vendeve anëtare që t’i përgjigjen rritjes së ndikimit të Kinës.

Ambasada e Kinës në Londër e dënoi një deklaratë të grupit të vendeve më të industrializuara (G7), duke e cilësuar si “ndërhyrje bruto” n

Presidenti i SHBA, Joe Biden të dielën pas Samitit të G7 takoi Mbretëreshën e Britanisë së Madhe, Elizabetën ll.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, po

Ditën e sotme pritet të mbahet Samiti i NATO-s, ku liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në Bru

Me 60 vota pro dhe 59 kundër, parlamenti izraelit ka miratuar qeverinë e re mbrëmjen e së dielës, sipas orës lokale, duke i dhënë fund qe

Ngjarje tronditëse në Itali. Një 35-vjeçar ka vrarë dy fëmijë dhe një të moshuar.

Jean-Luc Mélenchon, politikan francez, kandidat në zgjedhjet presidenciale, ka përjetuar një moment të sikletshëm, kur gjatë protestave t