Bilanci botëror i koronavirusit! Ja sa persona kanë humbur jetën, e sa janë infektuar deri sot

27/02/2020 - 10:51

2,807 persona kanë humbur jetën e ndërsa 82,222 të tjerë janë infektuar! Ky është bilanci aktual në mbarë botën sa i takon koronavirusit.

Në një kohë kur njerëzimi gjendet nën ethet e një virusi që duket se po gjen dita-ditës përherë e më shumë shtrirje, Kina numëron 2,747 të vdekur dhe 78,514 raste; Koreja e Jugut 12 viktima dhe 1,595 raste, Italia 12 viktima dhe 470 të prekur, Japonia 189 të infektuar dhe 3 të vdekur, Irani 141 të prekur dhe 22 viktima, Hong Kongu 89 raste dhe 2 të vdekur, SHBA 60 raste, Kuvajti 43 raste, Tailanda 40, Bahreini 33, Tajvani 32, Gjermania 27, Australia 23, Malajazia 22, Franca 18 raste dhe 2 të vdekur, Vietnami 16 raste, Spanja 14, Kanadaja 12, Kroacia 3 raste, Filipinet 3 raste dhe 1 i vdekur, Austria 2, Finlanda 2 të prekur dhe Izraeli 2.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 20 mijë raste të reja personash të infektuar me COVID-19 janë regjistruar në SHBA në 24 orët e fundit.

Franca ka regjistruar 541 viktima nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Senatori amerikan, Bernie Sanders, ndërpreu fushatën e tij për të fituar nominimin si kandidat për president të SHBA-së nga ana e Partisë

Numri i viktimave nga Covid-19 në Gjermani i ka kaluar 2 mijë por ato janë me vetëm 1.9% e totalit të personave që kanë rezultuar të infe

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 542 viktima në 24 orët e fundit.

828 persona  kanë humbur jetën nga koronavirusi brenda 24 orëve në Angli. Nga të dhënat që publikon OBSH, deri më tani numri në total i v

Spanja ka regjistruar sërish rritje të numrit vdekjeve nga koronavirusi, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë lëshuar ditën e so

Nga Vatikani, Papa Françesku sot ka dënuar ashpër ata që përfitojnë ekonomikisht dhe shohin avantazhe monetare nga pandemia e COVID-19.

Më 7 prill 1994 filloi në Ruandë gjenocidi që zgjati 100 ditë, gjatë të cilit u vranë 1 milionë vetë.

Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqjen duke dënuar përgjigjen “zhgënjyese”, sipas tij, të Brukselit ndaj pandemisë së ko