Bin Laden investonte në futboll te një ekip britanik

16/05/2019 - 19:39

Kur kanë kaluar 8 vite nga aksioni që solli vrasjen e njeriut më të kërkuar të globit, zbulohen detaje të tjera nga jeta e Osama Bin Laden.

Këtë mesjavë, në një gjykatë angleze u dëshmua sesi familja e ish-kreut të “Al Qaeda”-s kishte investuar edhe në futboll, në një skuadër të njohur si Sheffield United.

Skuadra, që kohët e fundit është përfshirë në polemika ligjore dhe seanca pa fund mes dy pronarëve, është ndihmuar me të paktën 3 milionë paund nga familja e Osama Bin Laden.

Investimi i dyshimtë është në një dosje të klubit të pagëzuar me emrin “Projekti Delta”.

Gazeta britanike “Sheffield Star” nënvizoi se skuadra e dinte se nga vinin paratë e dyshimta për mbijetesën, por sërish i pranoi.

Sheffied United është përfshirë në kohët e fundit në një betejë ligjore mes Kevin McCabe dhe Princit saudit, Abdulaziz Al Saud. Të dy kanë 50% të aksioneve në klubin, që sezonin e ardhshëm do të jetë në elitën e futbollit anglez, pasi ka fituar të drejtën të luajë në Premier League.

Por, investimi i dyshimtë i familjes së terroristit shton problemet në ekipin ishullor. Osama Bin Laden u vra në një aksion nga forcat amerikane “Navy SEAL”-s në vitin 2011, në Pakistan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. 

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një v

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë

Të mërkurën në mbrëmje pranë kufirit të Hungarisë me Serbinë, policia hungareze gjeti një grup prej 52 migrantësh.

Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe.

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksion