Bllokimi i lëvizjes nga vendet e BE, qytetarët e Zvicrës votojnë kundër

27/09/2020 - 18:56

Qytetarët e Zvicrës kanë votuar të dielën në një referendum kundër propozimit të njërës prej forcave politike në vend, për të kërkuar bllokimin e lëvizjes së lirë nga vendet e Bashkimit Europian.

Ky propozim erdhi me qëllimin që Zvicra të kishte një kontroll më të plotë të kufijve të saj dhe të përzgjidhte emigrantët që i nevojiten.

Por, nga ana tjetër, kundërshtarët parashikuan se nëse ndalohet lëvizja e lirë do të ketë një recesion të ekonomisë dhe do të demotivojë shumë qytetarë zviceranë të jetojnë dhe punojnë në vende të tjera të Europës.

Ministri i Drejtësisë deklaroi se kjo gjë mund të krijonte një situatë më të vështirë se Brexit. Por përmes referendumit qytetarët zviceranë refuzuan nismën që u votua kundër nga shumica e kantoneve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a

Kryeministri çek, Andrej Babis tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e n

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që vjen nga Kina mund të s

Numri i të prekurve nga koronavirus në mbarë botën ka shkuar në mbi 42 milionë.

Suedia që në fillim të pandemisë ka vepruar kundër të gjithë botës.

Bankat në Frankfurt, në metropolin financiar të Gjermanisë, po përballen me humbje të mëdha të vendeve të punës për shkak të pandemisë Co