Boris Johnson: Lock-Down në Britani përfundon më 2 dhjetor!

23/11/2020 - 18:10

Kryeministri Boris Johson ka konfirmuar se Britania e Madhe më 2 dhjetor i jep fund ”Lock-Down” të dytë brenda 2020.

Në një prononcim, Johnson ka bërë me dije dhe planin e ri dimëror të masave kufizuese që fillon pas Lock-Down dhe zgjat për 4 muaj deri në mars me shpresën se një vaksinë ndaj COVID-19 do të jetë në treg deri atëhere.

Këto masa të reja janë të ashpra ashtu si ”Lock-Down” pasi për Krishtlindje të moshuarit nga shtë pitë  e kujdesit s’mund të festojnë me familjet në rast se nuk rezultojnë gjithë anëtarët negativë.

Pozitivja është që nga 2 dhjetori në nivelet më ulëta të rrezikut nga COVID-19, niveli 1 dhe 2 rikthehet futbolli me tifozë në stadiume, edhe pse me numër të limituar.

Po ashtu në të gjithë vendin hapen të gjitha palestrat dhe sallonet e bukurisë. Duket se Britania do përpiqet të mbajnë nën kontroll zonat e ”Tier 3” ose më të rrezikshmet, teksa Londra ka hyrë në nivelin 2 të rrezikut.

RREGULLAT E REJA NË BRITANI:

Familjet do të jenë në gjendje të takohen vetëm në Nivelin 3 në hapësira të jashtme si parqe

Pub-et dhe restorantet në nivelin e lartë do të duhet të qëndrojnë të mbyllura – por dorëzimet dhe dërgesat mund të vazhdojnë

Rregullat e pijetoreve të nivelit 2 do të ashpërsohen, me vetëm vendet që shërbejnë ushqim me pije të lejuara edhe jashtë

Kazinot, rrugicat e bowlingut, zonat e lojërave të buta, muzetë, galeritë dhe kinematë në Nivelin 3 do të duhet të qëndrojnë të mbyllura

Palestrat dhe sallonet e bukurisë mund të hapen në të gjithë vendin – dhe të gjitha dyqanet do të hapin dyert e tyre përsëri

Britanikët do të jenë në gjendje të shkojnë për të parë ndeshjet e futbollit në nivelet më të ulëta nga 2 dhjetori e tutje

Britanikët e moshuar do të jenë në gjendje të dalin nga shtëpitë e kujdesit për të kaluar Krishtlindjet me familjen nëse të gjithë testohen negativisht

Prindërit e rinj me një fëmijë nën një do të lejohen të formojnë ”flluska mbështetëse”

Rregulla e Gjashtës do të kthehet në të gjitha nivelet, por ora e ndalimit të orës 22:00 do të zhvendoset në 23:00

Dasmat do të lejohen të zhvillohen me 15 të ftuar – por pritjet janë të ndaluara në Nivelin 3, dhe adhurimi kolektiv mund të vazhdojë

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trashëgimtari i Samsung-ut, Lee Jae Yong është dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burg nga një gjykatë e lartë në Korenë e Jugut, për shkak

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, thuhet se po planifikon të bëjë rreth 100 falje dhe ulje d

Brazili një prej vendeve të goditura më rëndë nga pandemia, ka nisur vaksinimin duke filluar me stafin mjekësor.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa shtete europiane kanë reaguar për ndalimin e politikanit rus Alexei Navalny, i cili mbërriti dit

Më shumë se 700.000 punonjës shëndetësor në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në 4 ditët e pa

E gjithë Europa është përfshirë këtë fundjavë nga një valë acari me origjinë nga Rusia. Temperaturat disa gradë nën zero sollën këtë të d

Bilanci i sotëm italian regjistron 12145 infeksione me koronavirus nga mbi 211 mijë tamponë të kryer.

Policia ruse arrestoi Alexei Navalny, sapo zbriti nga avioni, thanë avokati i tij, shërbimi i burgut dhe dëshmitarët për Reuters.

Zëvendëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris, do të japë zyrtarisht dorëheqjen nga roli i saj si senatore e Kalifornisë të hënën.

Policia e Ekuadorit sekuestroi 1,3 ton kokainë, të fshehur në një kontejner të destinuar për në Estoni, njoftoi sot ministri i Brendshëm