Brazil, çdo 2 orë vritet një grua

10/12/2012 - 16:16

 

 

BRAZIL – Numri i grave të vrave të vrara çdo muaj në Brazil është rritur nga 113 në 372 në këto 30 vitet e fundit.

Këtë statistikë të frikshme e bën të ditur versioni online i të së përditshmes Folha de Sao Paulo, i cili i referohet të dhënave të Institutit Avante në Brazil.

Instituti në fjalë mbledh të dhëna të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së këtij vendi të Amerikës Latine.

Në fillim të viteve ‘80 çdo 6 orë e 28 minuta vritej një grua. Ndërsa në ditët e sotme një viktimë e seksit femër regjistrohet çdo 1 orë e 57 minuta. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anëtarët e sindikatës së Bashkuar të Punëtorëve të Industrisë së Automobilëve (UAW) filluan sot grevën ndaj kompanisë General Motors, ndë

Çmimet e naftës u rritën gati 20% në një moment të hënën gjatë shkëmbimeve në bursë.

Shtetet e Bashkuara kanë publikuar pamje satelitore dhe kanë cituar zyrtarë të inteligjencës për të mbështetur pretendimin se Irani ka qe

Bashkimi Evropian tha sot se ka “një kërcënim real në sigurinë e rajonit” të Lindjes së Mesme, pas sulmeve ndaj ndërtesave të përpunimit

Forcat afgane, të mbështetura nga forcat e Shteteve të Bashkuara, vranë dy liderë të lartë talibanë dhe së paku 38 luftëtarë të këtij gru

Janë gjetur 44 trupa të prerë në copa brenda një pusi. Ngjarja makabër ka ndodhur në Meksikë, në shtetin Jalisco pranë Guadalajaras.

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.