Brazil, çdo 2 orë vritet një grua

10/12/2012 - 16:16

 

 

BRAZIL – Numri i grave të vrave të vrara çdo muaj në Brazil është rritur nga 113 në 372 në këto 30 vitet e fundit.

Këtë statistikë të frikshme e bën të ditur versioni online i të së përditshmes Folha de Sao Paulo, i cili i referohet të dhënave të Institutit Avante në Brazil.

Instituti në fjalë mbledh të dhëna të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së këtij vendi të Amerikës Latine.

Në fillim të viteve ‘80 çdo 6 orë e 28 minuta vritej një grua. Ndërsa në ditët e sotme një viktimë e seksit femër regjistrohet çdo 1 orë e 57 minuta. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i ka dhënë fund martesës së tij me Marina Wheeler, me të cilën nuk bashkëjetonte prej dy vitesh.

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Më e fundit është regjistruar në orën 17.09 dhe kishte magnitudë 5.2 të shkallës Rihter.

Në Kinë janë publikuar detajet e para rreth Koronavirusit pasi u ekzaminuan më shumë se 70, 000 raste.

Epoka e lumtur nё marrёdhёniet BE-SHBA ka marrё fund.

Prokurorët turq që po hetojnë ushtrinë dhe ministrinë e Drejtësisë, urdhëruan arrestimin e 228 personave për lidhje të dyshuara me rrjeti

Pas stuhive "Ciara" dhe "Dennis", që përfshinë Evropën dhe veçanërisht Britaninë e madhe, javët e shkuara, dy stuhi të reja, "Ellen" dhe

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekur

Stuhia "Dennis", një nga ciklonet më të mëdhenj ekstratropikal që janë parë ndonjëherë, po kalon ishujt Britanikë duke fituar fuqi me erë

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës Rihter ka goditur disa minuta më parë Turqinë dhe Iranin.

Policia e Kosta-Rikës ka sekuestruar një sasi rekord prej 5 tonë kokainë, që është edhe sasia më e madhe në historinë e vendit. 5,048 pak