Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Brazilit i duhen 10 miliardë dollarë në vit për të arritur në emetime zero

17/04/2021 - 14:30

Ministri i Ambientit në Brazil Ricardo Salles ka thënë se këtij shteti i duhet ndihmë e jashtme në vlerë të 10 miliardë dollarëve në vit, në mënyrë që të arrijë në emetime zero të karbonit deri më 2050.

Sipas një plani të tillë, Brazili do të mund të arrinte te kjo figurë simbolike, 10 vjet më herët sesa ishte planifikuar.

Këto deklarata janë bërë pak para nisjes së samitit për klimën, që mbahet javën e ardhshme dhe drejtohet nga presidenti amerikan Joe Biden.

Politikat për ambient të Brazilit kanë nxitur kritika të mëdha prej kur presidenti Jair Bolsonaro ka nisur të udhëheqë këtë vend dy vjet më parë.

Ai ka inkurajuar aktivitete bujqësore dhe ato të minierave në rajonin e Amazonës.

Ministri Salles ka thënë se 1 miliard dollarë do të përdoreshin për të ndaluar plotësisht shpyllëzimet ilegale në rajonin e Amazonës deri më 2030.

Thirrja e tij për ndihmë të huaj vjen teksa Qeveria e Bolsonaros është duke tentuar të negociojë një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara, sipas së cilës do të siguronte ndihmë financiare, në këmbim të ruajtjes së Amazonës.

Ky veprim është kritikuar nga ambientalistët dhe grupet indigjene, të cilat thonë se nuk janë konsultuar për këto plane.

Në një raport të publikuar nga Agjencia Hapësinore e Brazilit më 2020, është thënë se shkalla e shpyllëzimit në Amazonë ka arritur në nivelin më të lartë në 12 vjet.

Ky rajon është shtëpi e rreth tre milionë gjallesave dhe bimëve, dhe rreth 1 milion indigjenëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Ndërsa India sot raportoi numrin e saj më të lartë të rasteve të infektimit me COVID-19, shtetet vendosën kufizime akoma më të rrepta.

Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite të premten vonë në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një ndër vendet e shenjta më të

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor në një takim më 10 maj

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, diplomatë dhe këshilltarë të lartë u takuan të premten në Portugali për dy ditë bisedime në drejtpërdre

Një kishë antike e epokës romake në Turqinë juglindore është duke u restauruar për të mirëpritur edhe një herë vizitorët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë miratimin për përdorim urgjent të vaksinës kineze Sinopharm.

Në 24 orët e fundit në Itali janë raportuar 10.554 raste të reja me koronavirus nga 328,612 testime të kryera.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit d

Tensionet midis Britanisë dhe Francës në lidhje me të drejtat e peshkimit u ulën të enjten vonë pasi Britania tërhoqi dy luftanije nga uj

Edhe pse Gjermania filloi me vonesë fushatën e vaksinimit për shkak të mungesave fillestare të furnizimit me vaksina, së fundmi ministria