Brexit/ BE-ja dhe Britania e Madhe me qëndrime të ndryshme

28/09/2020 - 20:45

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh në Bruksel.

Britania u largua nga BE-ja janarin e kaluar dhe është e mbyllur në negociata për një marrëveshje të re tregtare nga viti 2021, si dhe për zbatimin e largimit nga blloku, siç përcaktohet në Marrëveshjen e Tërheqjes, veçanërisht për kufirin e ndjeshëm irlandez.

Udhëheqësit kombëtarë të BE-së do të vlerësojnë gjendjen në një samit muajin tjetër, me një Brexit pa marrëveshje ende të mundshëm.

Negociatat kanë ngecur në lidhje me peshkimin, konkurrencën e ndershme dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, ndërkaq Brexit ra në një kaos të ri këtë muaj kur Londra propozoi projektligje që do të minonin marrëveshjen e mëparshme.

“Pozicionet e Mbretërisë së Bashkuar janë shumë larg nga ato që BE mund të pranojë”, tha një nënkryetar i Komisionit ekzekutiv të bllokut, Maros Sefcovic, të hënën pas bisedimeve me Michael Gove, ministri që merret me marrëveshjen e ndarjes nga BE-ja.

“Ne pohojmë se projektligji, nëse miratohet në formën e tij aktuale, do të përbënte një shkelje jashtëzakonisht serioze të Marrëveshjes së Tërheqjes dhe të ligjit ndërkombëtar,” tha ai, duke kërkuar përparim të shpejtë përpara se të takohet përsëri me Gove në mes të tetorit.

Gove tha se klauzolat e Projektligjit të Tregut të Brendshëm që nënshkruajnë Traktatin e Tërheqjes do të mbesin.

“Ne duam të sigurohemi që Marrëveshja e Tërheqjes të zbatohet plotësisht,” u tha Gove gazetarëve.

Udhëheqësit e BE-së që do të takohen në Bruksel të enjten dhe të premten pritet të autorizojnë më shumë bisedime përpara takimit të tyre të ardhshëm në 15-16 tetor. Ata pastaj do të vlerësojnë nëse do të përpiqen të shtyjnë një marrëveshje përtej linjës ose të përgatiten për Brexit të dëmshëm në fund të vitit.

BE thotë se negociatorët duhet të nënshkruajnë një marrëveshje deri në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit, për të lënë kohë për ratifikim nga Parlamenti Evropian dhe disa parlamente kombëtare në BE, në mënyrë që të mund të hyjë në fuqi nga viti 2021 kur tranzicioni i bllokuar i Britanisë mbaron pas Brexit-it.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e Seferihisar të qy

Belgjika futet për herë të dytë në karantinë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus.

Autoritetet turke kanë raportuar se që nga tërmeti i mesditës deri më tani, janë shënuar 97 paslëkundje, 20 prej të cilave ishin të magni

Gjermania ka qenë model deri tani për menaxhimin e pandemisë.

Italia raportoi një tjetër rekord rastesh të reja me koronavirus brenda një dite që nga nisja e pandemisë në muajin mars.

Në Izmir, qyteti më i goditur nga tërmeti shkatërrues që ra disa orë më parë në detin Egje, ka nisur tashmë operacioni i kërkim-shpëtimit

Bashkimi Europian mobilizoi 220 milionë euro për financimin e transferimit të pacientëve të prekur nga COVID-19 nga një vend në tjetrin,

Këngëtarja shqiptare, Bleona Qerreti që prej vitesh jeton në SHBA ka mbështetur Presidentin Donald Trump për zgjedhjet e 3 nëntorit.

Një dëshmi rrëqethëse vjen nga një i mbijetuar i tërmetit tronditës në Turqi. Zeki Soysal, banor i qytetit Izmir, tha se ishte hedhur nga

Tërmeti në Turqi me magnitudë 7 i shkallës rihter ka shkaktuar dëme të shumta në Turqi.