Brexit ende pa marrëveshje, May: Nuk më mbështesin deputetët

25/03/2019 - 20:15

Procesi i Brexit është një nga çështjet më të nxehta mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian. Për largimin e Britanisë nga BE kanë dështuar një sërë marrëveshjesh, këto dështime lidhen me  mbështetjen jo të plotë nga politika evropiane por dhe nga vetë politika e brendshme e Britanisë.

Kryeministrja Theresa May, është shprehur përsëri se ende nuk ka votat e mjaftueshme për të arritur një marrëveshje për tërheqjen e Britanisë nga BE.

May i ka bërë thirrje deputetëve që të mbështesin këtë marrëveshje, teksa thekson se ajo do t’i bind ata para votimit të tretë në Parlament.

Kryeministrja do të urdhërojë deputetët e Tory që të votojnë kundër një përpjekjeje nga një grup deputetësh, të kryesuar nga Tory Sir Oliver Letwin, për të miratuar planin e saj.

Më herët qeveria e May-t u shpreh se do u jepte kohën e duhur deputetëve për të vendosur rreth marrëveshjes.

Kujtojmë se drejtuesit europianë i ka lënë afat për një marrëveshje deri më 22 maj ose do të dalin nga BE-ja pa marrëveshje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa