Britania do të rihapë shkollat në shtator

09/08/2020 - 22:27

Rikthimi i fëmijëve në shkollë për qeverinë britanike është përparësi kombëtare. Kryeministri britanik Boris Johnson tha se rihapja e shkollave në shtator është një domosdoshmëri sociale, ekonomike dhe morale. Deklaratat e tij erdhën si pasojë e një studimi të publikuar në fillim të këtij muaji, i cili paralajmëroi se Britania rrezikon një valë të dytë të Covid-19 këtë dimër, dy herë më të madh se shpërthimi fillestar, nëse shkollat ​​hapen pa një sistem të përmirësuar provë dhe gjurmimi.

“Mbajtja e shkollave tona të mbyllura për një moment më të gjatë se sa është e domosdoshme, është shoqërisht e patolerueshme, ekonomikisht e paqëndrueshme dhe e papranueshme nga morali”.

Sipas Johnson, edhe nëse do të ketë një shpërthim të dytë të koronavirusit, shkollat ​​do të ishin vendet e fundit për t’u mbyllur në mbylljet e ardhshme, nëse do të jetë e domosdoshme, pas restoranteve, pub-eve dhe dyqaneve.

Gazetat britanike shkruajnë se Johnson ka urdhëruar një fushatë të marrëdhënieve me publikun për të siguruar hapjen e institucioneve arsimore ​​në kohë. Shkollat ​​në Angli u mbyllën në mars gjatë një bllokimi kombëtar dhe u rihapën në qershor për një numër të vogël nxënësish.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.

Një masakër në një lokal shkaktoi 11 persona të vdekur të dielën, thanë autoritetet meksikane, ndërsa vendi lufton me një normë rekord të