Britania e Madhe nuk gjen qetësi, stuhia e rradhës godet ishullin (FOTO)

27/02/2020 - 21:30

Duket se stuhitë nuk kanë të ndalur në Britaninë e Madhe. Pas Ciaras dhe Denis, tashmë ishulli është goditur nga stuhia Jorge. Erëra të forta dhe rrebesh shiu prej më shumë se dy ditësh kanë goditur Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas raportimeve të medieve vendase, era  ka kapur një shpejtësi 70 km për orë, ndërsa në shumë zona janë shkaktuar dëme të mëdha.

Ndërkohë Agjencia e Mjedisit ka dhënë paralajmërimin për përmbytje. Banorët e Ironbridge në Shropshire për shkak të frikës nga përmbytjet, pasi shirat e vazhdueshëm rritën nivelin e ujërave përreth.

Fotografitë e shkrepura nga ajri tregojnë situatën e rëndë në qytetin Worcester ku shumica e rrugëve është nën pushtetin e ujit. Lumi Severn arriti nivelin e tij më të lartë të 5.7 metra sot pas një nate tjetër shiu të fortë – me parashikime për më shumë rënie gjatë ditëve në vazhdim parashikohen përmbytje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Numri i personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën arriti në 850,914 persona, ndërsa ai i viktimave në 41,983.

Franca ka regjistruar ditën e saj më të errët, që nga nisja e pandemisë Covid-19.

Britani ka publikuar shifrat e 24 orëve të fundit në lidhje me koronavirusin.

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Koronavirusi ka shkaktuar mbi 1000 të vdekur në Holandë.

Mjeku që drejtoi presidentin rus, Vladimir Putin nëpër dhomat e një spitali ku po trajtoheshin pacientët me koronavirus një javë më parë

OBSH ka paralajmëruar të gjitha vendet se nuk duhet të ulin vigjilencën nëse regjistrojnë më pak raste të infeksioneve koronavirus, sepse

Numri i të vdekurve në Spanjë vazhdon të rritet frikshëm, duke arritur numrin më të lartë të jetëve të humbura për një ditë që prej shpër

Një 12-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën në një spital nga koronavirusi duke u bërë viktima më e re në moshë në Evropë.

Kriza ekonomike nga pandemia e koronavirusit do t’i përballë gati 24 milionë persona me varfëri në Lindje të Mesme dhe Paqësor, ka thënë