Britania e Madhe regjistron 569 vdekje nga koronavirusi në një ditë

02/04/2020 - 18:20

569 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 2921.

Rritja e sotme shënon ditën më të keqe deri më tani në krizën e Covid-19 që ka goditur Britaninë. Kjo është dita e tretë me radhë që është regjistruar një numër kaq i lartë vdekjesh.

4,244 persona të tjerë u diagnostikuan me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të personave pozitivë në 33.718.

Ditën e mërkurë u regjistruan 4 324 raste të reja në Britaninë e Madhe. Autoritetet britanike shpresojnë se bllokimi i ndërmarrë javët e fundit ka bërë që të shihet një dritë shprese në fund të tunelit, pasi numri i të vdekurve dhe të prekurve shënon vetëm një rritje të vogël nga dita në ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a

Kryeministri çek, Andrej Babis tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e n

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që vjen nga Kina mund të s

Numri i të prekurve nga koronavirus në mbarë botën ka shkuar në mbi 42 milionë.

Suedia që në fillim të pandemisë ka vepruar kundër të gjithë botës.

Bankat në Frankfurt, në metropolin financiar të Gjermanisë, po përballen me humbje të mëdha të vendeve të punës për shkak të pandemisë Co