Bursa e Milanos, rënie e fortë -2.2%

10/12/2012 - 18:09

 

ITALI– Bursa e Milanos është mbyllur sot me një rënie prej 2.20% të treguesit Mib. Rënia e sotme ka qenë më e keqja në Europë për këtë fillim jave.

Gjithsesi të dhënat negative nga bursat priteshin pas vendimit të kryeministrit italian Mario Monti për të dhënë dorëheqjen. Monti deklaroi gjatë fundjavës se do të tërhiqej nga drejtimi i ekzekutivit italian, ndërkohë ish kryeministri Berluskoni shfaqi edhe njëherë dëshirën e tij për të qeverisur vendin pas largimit të tij nga posti për shkak të skandaleve që bënë xhiron e botës.

Monti, një ekonomist shumë i zoti, ka deklaruar se do të përpiqet të kalojë buxhetin e ligjit të stabilitetit financiar përpara se të largohet nga pushteti. Në një deklaratë të zyrës së presidentit Giorgio Napolitano thuhej se Monti nuk e konsideron të mundur vazhdimin e mandatit të tij e për pasojë, e ka bërë të qartë synimin për të paraqitur dorëheqjen nga posti i Kryeministrit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmjen e së premtes, një grup prej 30 protestuesish, tentuan që të hyjnë brenda teatrit në Paris, aty ku Presidenti Emmanuel Macron dhe

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë ku dy aktorë humbën jetën, pasi ranë nga ura teksa po xhironin një pjesë filmi.

Muzeu i Luvrit në Paris u mbyll të premten, pasi dhjetëra protestues bllokuan hyrjen e tij.

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring.

Ushtria amerikane tha se 11 pjesëtarë të saj janë plagosur nga sulmet e Iranit në një bazë të saj në Irak, edhe pse presidenti i Shteteve

Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, dorëzoi dorëheqjen, për shkak të një audio-incizimi, ku ai dyshohet se nënçmon njohuritë dhe

Një vit më parë, këshilli i emëruar nga qeveria gjermane rekomandoi që vendi të ndalojë djegien e qymyrit për të prodhuar energji elektri

Isabel dos Santos, gruaja më e pasur në kontinentin e Afrikës po mendon që të kandidojë në 2020-ën për Presidente të Angolës.

21 persona u vranë e 82 të tjerë u plagosën nga bombat e avionëve të Asadit, të hedhura mbi një treg të qytezës Ariha, në rajonin e Idlib

Shiu i parë i këtij viti ka bërë që shumë zjarre të shuhen në Australi, që ka parë shkatërrime të mëdha së fundmi.