Capitol Hill mbyllet, regjistrohet një tjetër kërcënim për sigurinë

18/01/2021 - 17:29

Ndërtesa e Capitolit në Washington është izoluar për të garantuar sigurinë, dy ditë para se Joe Biden të inaugurohet si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Reporterët në vendngjarje shprehen se po bëhet gati shpallja e gjendjes së emergjencës dhe momentalisht ceremonia e përgatitur për marrjen e presidencës nga Biden është pezulluar.

Siguria është forcuar, me mijëra anëtarë të Gardës Kombëtare janë dislokuar. Sipas BBC, dëshmitarët okularë raportuan për një zjarr afër Capitolit. Shërbimi zjarrfikës në Washington tha se i ishte përgjigjur një zjarri aty pranë, i cili tani ishte shuar.

Stafit të Capitolit iu tha se kompleksi ishte izoluar dhe askush nuk lejohej të hynte ose dilte.

Capitoli, që është shtëpia e Kongresit Amerikan, u sulmua nga një turmë pro-Trump në 6 janar, duke lënë pesë të vdekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.

Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19.

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Itali.

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somali

Moska tha se e ka dëgjuar mesazhin e Uashingtonit, që vendosi sanksione të reja ndaj disa zyrtarëve rusë lidhur me helmimin e politikanit

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufinjtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrolluesh

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.