COVID-19/ Europa me masa strikte për të frenuar përhapjen

16/09/2020 - 19:18

Koronavirusi vijon të përhapet në të gjithë botën duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha ekonomike. Referuar shifrave të përhapjes së pandemisë COVID-19, shumë vende të Europës po vendosin masa strikte kufizuese për të frenuar përhapjen e virusit.

Numri i të infektuarve në Europë shkoi në 4.8 milionë, sipas të dhënave të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Autoritetet në Francë, raportuan rreth 8 mijë raste të reja, duke e çuar totalin e të prekurve në mbi 433 mijë, ndërsa bilanci i viktimave shkoi në 31 mijë.

Duke marrë shkas nga piku i ri i pandemisë Marseja dhe Bordoja njoftuar masa të reja duke kufizuar numrin e personave që mund të mblidhen bashkë. Mbi 80 shkolla janë mbyllur përkohësisht në Francë pasi rezultuan raste të infektuarish me koronavirus.

Pas rritjes së nivelit të përhapjes, edhe Polonia ka shtuar masat kufizuese. Qeveria zgjati urdhrin për të ndaluar fluturimet ndërkombëtare me 31 shtete, përfshirë Francën, SHBA-të, Spanjën dhe Brazilin.

Edhe qeveria e Greqisë njoftoi shtimin e masave parandaluese në rajonin e Atikës, ku raportohet vatra më e madhe e përhapjes së infeksionit. Përdorimi i maskës do të jetë i detyrueshëm në ambiente të mbyllura dhe hapësira private ndërsa kinematë e teatrot do të operojnë me një maksimum prej 60% të kapacitetit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten urdhra të rinj ekzekutivë për të ofruar ndihma për problemet ekonomike të shkaktuara nga pandem

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër koron

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha se ka kërkuar nga presidenti rus, Vladimir Putin që të lirojë politikanin opozitar, A