Covid-19 i merr jetën diplomatit britanik në moshën 37-vjeçare

26/03/2020 - 08:57

Një diplomat i lartë britanik i vendosur në Hungari, ka vdekur pas kontraktimit të koronavirusit.

Lajmin e konfirmoi ditën e djeshme Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar.

Steven Dick, 37 vjeç, ishte zëvendësshefi i Misionit për ambasadën Britanike në Budapest.

Ai vdiq të martën e 24 marsit pasi u infektua me Covid-19, tha Zyra e Jashtme.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Dominic Raab tha: "Jam pikëlluar shumë nga lajmet për vdekjen e Steven dhe zemra ime u del krah prindërve të tij Steven dhe Carol."

"Stiveni ishte një diplomat i përkushtuar dhe përfaqësoi vendin e tij me aftësi dhe pasion të madh. Ai do t'iu mungojë të gjithë atyre që e njohën dhe kanë punuar me të."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me paralajmërime për kohë të vështira presidentja e Komisionit të BE po i përgatit shpirtërisht europianët për kufizime që mund të zgjasi

I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve përmes një v

Italia vazhdon të jetë nën protesta të vazhdueshme, pas vendimit të qeverisë për mbylljen e disa bizneseve pas orës 18:00.

Një vrasës serial i mbiquajtur ‘Luciferi’ ka thënë së fundmi se nuk ka asnjë pendesë për vrasjen e 48 kolegëve të tij të burgosur.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar sot ashpërsimin e masave kufizuese për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19.

Europa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por dhe vende të tjera janë përfshirë nga një valë e dytë e koronavirusit.

Mes masave të reja anti-Covid e protestave kundër tyre, rastet e reja në Itali vijojnë të rriten me ritme të shpejta.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se një numër rekord prej 2.8 milionë rastesh të reja me COVID-19 janë raportuar në mbarë botën gja