Covid-19/ Kalifornia vendos shtetrrethimin deri më 21 dhjetor

21/11/2020 - 19:35

Rritja e rasteve me Covid-19 ka bërë që Kalifornia të marrë vendimin drastik. Sipas mediave të huaj,a mbrëmjen e sotme Kalifornia do të vendosë shtetrrethimin, në përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse.

Shtetrrethimi është vendosur nga ora 22:00 deri në orën 5:00, dhe do të vazhdojë deri në 21 dhjetor, dhe nëse është e nevojshme sipas mediave të huaja kjo datë do të shtyhet.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) gjithashtu u ka kërkuar amerikanëve që të shmangin udhëtimet për festën e Falënderimeve, javën e ardhshme.

Disa shtete kanë vendosur kufizime të reja masash si një mënyrë për të paradaluar përhapjen e Covid-19. SHBA është një nga vendet më të prekura me Covid-19, ku prej fillimit të pandemisë e deri më tani kanë humbur jetën 260,854 persona dhe janë infektuar 12,327,856 të tjerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 1

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të emigrantëve duke u përplasur me ta dhe aktivistët që i mbështesnin.

Ish-Sekretari Smerikan i Shtetit, John Kerry, do të përfshihet sërish në administratën e lartë të presidencës së Joe Biden.

Edhe pse presidenti aktual Donald Trump nuk e ka pranuar humbjen e zgjedhjeve presidenciale, presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuar