COVID-19, Macron: G20 të tregojë solidaritet me vendet e varfra

22/11/2020 - 09:51

Presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje sot homologëve të tij të G20-s që të solidarizohen me vendet e varfra në luftën kundër pandemisë së COVID-19, veçanërisht kur bëhet fjalë për ndarjen e vaksinave të ardhshme.

“Kriza shëndetësore është një provë për G20-n dhe nuk do të ketë përgjigje efikase ndaj pandemisë që nuk është një përgjigje globale”, theksoi presidenti francez në një fjalim virtual me kolegët e tij.

Kreu i shtetit francez kërkoi fuqimisht që fuqitë më të mëdha të blejnë doza vaksinash në emër të vendeve më pak të zhvilluara.

“Së bashku, ne duhet të hartojmë një mekanizëm dhurimi për vaksinimin e audiencave përparësore në vendet në zhvillim”, shtoi ai.

Samiti, i thirrur me videokonferencë nën presidencën saudite, duhet t’i japë përgjigjen e tij katastrofës ekonomike dhe shëndetësore të shkaktuara nga COVID-19, që ka infektuar më shumë se 55 milionë persona dhe ka vrarë më shumë se 1,3 milionë në të gjithë botën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 1

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të emigrantëve duke u përplasur me ta dhe aktivistët që i mbështesnin.

Ish-Sekretari Smerikan i Shtetit, John Kerry, do të përfshihet sërish në administratën e lartë të presidencës së Joe Biden.