COVID-19, Montreali dhe Kebeku në alarm të kuq për 28 ditë

29/09/2020 - 17:43

Kryeministri i Kebekut njoftoi sot kufizime të reja për rajonet e Montrealit dhe Kebekut që kalojnë në nivelin më të lartë të alarmit për 28 ditë, ndërkohë që rastet e koronavirusit janë rritur ndjeshëm në këtë provincë.

Qytetarëve të Kebekut u është kërkuar të mos presin të ftuar në shtëpitë e tyre. Baret, restorantet, kinematë, muzetë dhe bibliotekat do të mbyllen nga 1 deri më 28 tetor në tre rajone, përfshirë metropolin e Montrealit dhe kryeqytetin e Kebekut.

“Shifrat janë të qarta, duhet të marrim përgjegjësitë tona, duhet të marrim vendime të vështira”, paralajmëroi kryeministri François Legault në një konferencë shtypi, duke njoftuar me “zemër të thyer”, mbylljen e disa sektorëve të ekonomisë gjatë muajit tetor.

“Qeveria po punon për një formulë për të ndihmuar financiarisht pronarët e këtyre bizneseve”, premtoi ai.

Kebeku, që numëron më shumë se tetë milionë banorë, njoftoi dje më shumë se 750 raste të reja në 24 orë. Provinca më e goditura nga epidemia, veçanërisht në shtëpitë e pensioneve gjatë valës së parë, ka hyrë në “valën e dytë”, paralajmëroi javën e kaluar, drejtori kombëtar i shëndetit publik.

Numri i të sëmurëve të rinj, rreth 100 në fund të gushtit, ka vazhduar të rritet që atëherë për t’iu afruar 1 000 rasteve fundjavën e kaluar, por numri i vdekjeve mbetet i qëndrueshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Testi për Covid-19 që do të mund të japë rezultat në 12 minuta do të jetë në dispozicion për qytetarët në Angli.

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve.

Thomas Opperman, nënkryetari i parlamentit gjerman, vdiq papritur në moshën 66-vjeçare.

Kina po vijon me politikën e saj të testimit në masë, për të arritur që të zbulojë sa më shumë raste me COVID-19. Sipas raportimeve nga m

Tingëllon si premtim i shumëpritur në kohët e rritjes së vazhdueshme të infektimeve: Një vaksinë kundër virusit Corona që këtë vit!

Një ndihmësi i ngushtë i Zv/Presidentit amerikane Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës.

Vala e dytë e përhapjes së koronavirusit vijon të regjistrojë shifra rekord në vendet evropiane.

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bas

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur orët policore në mbrëmje në përpjekje për të kontrolluar rritjen e r