Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

COVID-19 në Gjermani: Merkel për një mbyllje afatshkurtër të vendit

08/04/2021 - 09:59

Kancelarja Angela Merkel e mbështet një “mbyllje afatshkurtër në shkallë vendi” për luftimin e infektimeve. Një zëdhënëse e Kancelares theksoi, se sistemi shëndetësor gjerman është nën një presion gjithnjë e në rritje.

Një zëdhënëse e qeverisë gjermane tha të mërkurën (07.04) se kancelarja është pro një mbylljeje afatshkurtër në shkallë vendi, mbyllje e cila ka si qëllim uljen e shifrave të infektimeve nga koronavirusi.

Teksa Gjermania gjendet mes "luftës" me valën e tretë të pandemisë dhe fushatës së ngadaltë të vaksinimeve, disa drejtues të landeve kanë bërë thirrje për një periudhë ashpërsimi të kufizimeve. 

"Është e drejtë çdo thirrje për një mbyllje afatshkurtër dhe të njëtrajtshme”, tha zëdhënësja Ulrike Demmer.

"Gjithashtu, në këto momente është me rëndësi një qasje e përbashkët në shkallë vendi. Menaxhimi i ndryshëm i pandemisë nga 16 landet nuk është kontribut i mirë për situatën", shtoi ajo.

Demmer u tha gazetarëve, se në Gjermani po vërehet një numër i rritur i pacientëve që janë nën kujdes intensiv.

"Për momentin nuk kemi të dhëna pozitive, për aq kohë sa numrat e infeksioneve të reja po rriten. Por një mesazh i qartë është numri i shtretërve të zënë në kujdesin intensiv. Po rriten së tepërmi, shumë shpejt. Mjekët e kujdesit intensiv janë të shqetësuar. Sistemi shëndetësor është nën një presion të madh e të vazhdueshëm," tha ajo, duke nënvizuar se është shënuar një rritje prej 5% i zënies së shtretërve të kujdesit intensiv brenda vetëm 24 orëve.

"Na nevojitet një incidencë e qëndrueshme poshtë 100", tha ajo, duke iu referuar numrit të rasteve të reja për 100.000 banorë, brenda një periudhe 7-ditore në Gjermani.

Sipas Institutit Robert Koch, të dhënat kombëtare tregojnë 110.1 raste për 100.000 banorë.

Duke u bazuar në sistemin federal gjerman, secili land ka të drejtën që të vendosë vetë për rregullat e menaxhimit të pandemisë. Disa prej tyre kanë dështuar në vendosjen e rregullave më të ashpra pavarësisht rasteve në rritje që e tejkalojnë situatën e emergjencës, duke çuar madje në lehtësim të masave.

Mes atyre që bëjnë thirrje për një mbyllje afatshkurtër dhe të ashpër është Armin Laschet, kreu i Partisë Kristiandemokrate (CDU), i cili tha se mund të jetë e nevojshme një mbyllje për të ulur numrin e rasteve, derisa të vaksinohen më shumë njerëz. Ai gjithashtu bëri thirrje që bisedimet mes kancelares Merkel dhe drejtuesve të landeve të tjera, që janë planifikuar për të hënën e ardhshme, të realizohen më shpejt.

Më herët, Merkel e ka kritikuar Laschet — një kandidat i mundshëm për ta zëvendësuar atë në postin e Kancelares – për rezistencën ndaj masave më të ashpra. /DW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë

Kryeministri italian, Mario Draghie ka komentuar incidentin që ndodhi në Pallatin Presidencial të Turqisë, kur presidentja e Komisionit E

Presidentja e Komisionit Europian u përball me një surprizë të pakëndshme gjatë vizitës së saj në Ankara.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali janë konfirmuar të infektuar 17.221 persona dhe kanë humbur jetën nga Covid 487 persona.