Covid-19/ Nuk u morën masat e duhura, përkeqësohet situata në Brazil

20/05/2020 - 08:18

Brazili ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga Covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 1 mijë e 179 të vdekur.

Tashmë në vendin e Amerikës Latine numri total i të vdekurve nga koronavirusi ka shkuar në 17 mijë e 983 të vdekur. Brazili është vendi i tretë në botë për nga numri i rasteve ku vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 17 mijë e 408 raste të reja.

Numri total ka shkuar në 271 mijë e 885 raste me Covid-19. Brazili nuk konsiderohet ndër vendet që mori masa të rrepta izoluese. Presidenti Jair Bolsonaro i kushtoi më shumë vëmendje ekonomisë sesa pandemisë.

Së fundmi, Bolsonaro mori vendim për përdorimin e Klorikinës. Në protokollin e ri të firmosur nga presidenti brazilian thuhet që pacientët në gjendje të rëndë duhet të trajtohen me këtë medikament.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.