Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

COVID-19 zhduku gripin, nuk kishte ndodhur prej 20 vitesh në Itali

04/05/2021 - 19:10

Me mbi 2.4 milion raste të sindromave të ngjashme me gripin, përfundon mbikqyrja sezonale e gripit në Itali, por epidemia nuk ka filluar kurrë: nuk ndodhte prej njëzet vitesh. Falë disa faktorëve, duke përfshirë një konkurrencë virale që pa të mbizotëronte Sars-Cov2 dhe masat e mbrojtjes të vendosura për të luftuar pandeminë, Covid në mënyrë efektive ka ndaluar virusin sezonal. Të dhënat bëhen të ditura nga Instituti Superior i Shëndetësisë.

Në thelb, kurba e epidemisë ka mbetur gjithmonë nën pragun e epidemisë nga tetori deri më sot, falë masave anti-covid që kanë ulur edhe qarkullimin e infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Gjatë sezonit 2020/21 u morën dhe u analizuan gjithsej 6,818 mostra klinike nga laboratorë të ndryshëm që i përkisnin rrjetit InfluNet dhe, midis tyre, asnjë nuk rezultoi pozitiv për virusin e gripit. Nga këto, megjithatë, 1,470 rezultuan pozitivë për Sars-CoV2.

Nga të dhënat e dërguara nga mjekët roje në lidhje me Sistemin e Mbikqyrjes së Integruar të Gripit, në javën e 16-të të mbikqyrjes (nga 19 në 25 Prill) duket se incidenca totale e sindromave të ngjashme me gripin është e barabartë me 0.85 raste për mijë pacientë dhe rastet e vlerësuara të raportuara në të gjithë popullsinë italiane janë rreth 51,000, për një total prej rreth 2,431,000 raste që nga fillimi i mbikqyrjes. Vitin e kaluar, epidemia e gripit kishte marrë fund, pasi kishte infektuar mbi 7.5 milion njerëz në Itali, mbi 5 milion më shumë sesa ato që shiheshin në sezonin aktual.

“Vjeshtën e kaluar pritej një sezon i vështirë për bashkë-qarkullimin e viruseve Sars-CoV-2 dhe gripit – komenton Antonino Bella, ekspert i Departamentit të Sëmundjeve Infektive ISS – Dhe në vend të kësaj për herë të parë në 20 vitet e fundit nuk kishte asnjë epidemi të gripit sezonal. Kjo sëmundje, e cila prek mesatarisht 5-6 milion italianë çdo vit dhe shoqëron gati dhjetë mijë vdekje çdo dimër, thjesht është zhdukur”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite të premten vonë në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një ndër vendet e shenjta më të

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor në një takim më 10 maj

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, diplomatë dhe këshilltarë të lartë u takuan të premten në Portugali për dy ditë bisedime në drejtpërdre

Një kishë antike e epokës romake në Turqinë juglindore është duke u restauruar për të mirëpritur edhe një herë vizitorët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dhënë miratimin për përdorim urgjent të vaksinës kineze Sinopharm.

Në 24 orët e fundit në Itali janë raportuar 10.554 raste të reja me koronavirus nga 328,612 testime të kryera.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit d

Tensionet midis Britanisë dhe Francës në lidhje me të drejtat e peshkimit u ulën të enjten vonë pasi Britania tërhoqi dy luftanije nga uj

Edhe pse Gjermania filloi me vonesë fushatën e vaksinimit për shkak të mungesave fillestare të furnizimit me vaksina, së fundmi ministria

Një raketë kineze e cila po lëviz në mënyrë të pakontrolluar në hapësirë, thuhet se do të bjerë në tokë në orët e para të së dielës, ndër