Dalin rezultatet e Exit Polleve për zgjedhjet presidenciale në Poloni

12/07/2020 - 22:15

Në Poloni kanë dalë rezultatet e para të Exit Polleve për zgjedhjet presidenciale. Në avantazh me vota duket se është Andrzej Duda, Presidenti aktual i Polonisë i cili garon për një tjetër mandat.

Sipas sondazheve paraprake, Duda ka një epërsi kundrejt rivalit të tij Rafal Trzaskowski, i cili është kryebashkiaku i Varshavës. Andrzej Duda, i cili është aleat i konservatorëve, ka 50.4% të votave.

Pas shpalljes së rezultateve të para, Duda ka reaguar duke falenderuar të gjithë mbështetësit e tij. Megjithatë, rezultatet zyrtare pritet të dalin ditën e hënë.

Votimi i sotëm në Poloni është konsideruar si një betejë për të ardhmen e vendit për shkak të marrëdhënieve të tendosura të Polonisë me Bashkimin Europian.

Zgjedhjet presidenciale në Poloni ishin parashikuar të mbaheshin në muajin Maj, por u shtynë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rikthimi i fëmijëve në shkollë për qeverinë britanike është përparësi kombëtare.

Agjencia ndërkombëtare hapësinore, NASA ka përdorur të dhënat satelitore për të hartuar shkatërrimin e shkaktuar nga shpërthimi vdekjepru

Janë në rritje rastet me koronavirus në Itali, por bien ndjeshëm bilanci i viktimave.

Sahar Fares 27 vjeçe, pjesë e ekipit të ndihmës së shpejtë, ka qenë një nga 158 viktimat që kanë humbur jetën në shpërthimin në portin e

Në të gjitha vendet e Bashkimit Europian, ritmet e përhapjes së COVID-19 po shtohen.

Trumpi shton presionin ndaj pronarëve të aplikacionit kinez TikTok dhe synon shitjen e tij tek kompanitë amerikane.

Tensione të larta në Bejrut ku të paktën 5 mijë njerëz dolën në shesh për të protestur kundër qeverisë.

Njerëzit e përfshirë në botën e krimit po përdorin mënyra të ndryshme për të trafikuar lëndët narkotike. 

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n