Del negativ edhe testi i dytë për kancelaren Merkel

25/03/2020 - 19:45

Kancelarja gjermane, Angela Merkel rezulton negative edhe në testin e dytë të koronavirusit, por pavarësisht kësaj ajo vijon të jetë në karantinë.

Lajmin e dha zëdhënësi i qeverisë në Berlin, i cili shtoi se 65-vjeçarja është duke punuar nga banesa e saj në kryeqytetin gjerman.

Shqetësimi për kancelaren erdhi pasi u zbulua se një mjek që së fundmi i bëri asaj një vaksinë kishte dalë pozitiv në testet për COVID-19.

“Kancelarja vazhdon të punojë nga karantina në shtëpi dhe do të testohet përsëri në fillim të javës tjetër”, thotë zëdhënësi.

Lajmi erdhi ndërsa niveli i infeksioneve të reja në Gjermani ra nga 21 në 15% ditën e sotme, ndërsa shkalla e vdekjes së vendit mbeti jashtëzakonisht e ulët.

Shifrat zyrtare nga instituti shëndetësor 'Robert Koch' treguan se numri i përgjithshëm i rasteve në Gjermani u rrit me 4,118, duke shkuar nga 27.436 në 31.554.

Numri i vdekjeve u rrit me 35 në 24 orët e fundit, duke shkuar nga 114 në 149,  një normë e përgjithshme e vdekjeve nën 0.5%, shumë më e ulët se fqinjët evropianë të Gjermanisë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për Papa Françeskun, pandemia që ka paralizuar botën është një "përgjigje e natyrës" ndaj njerëzve që për shumë gjatë injoruan krizën eko

Qeveria e Austrisë planifikon të fillojë rihapjen e dyqaneve nga java e ardhshme, duke hequr për herë të parë një pjesë të kufizimeve të

Familja mbretërore saudite është tronditur nga koronavirusi dhe për këtë ka urdhëruar përgatitjen e një spitali elitar.

Franca vijon të raportojë shifra tragjike për humbjen e jetëve nga koronavirusi, duke u bërë tashmë vendi që po vuan më shumë në Europë.

Gjendja e kryeministri britanik Boris Johnson është përmirësuar dhe për pasojë ka lënë terapinë intensive, konfirmon Downing Street, të c

Gjatë 24 orëve të kaluara, Turqia konfirmoi 96 viktima të reja nga koronavirusi, duke e rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 908 p

Afërsisht 20% e Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është sëmurur me Covid-19, raporton

105 mjekë kanë humbur jetën deri tani nga koronavirusi në Itali.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 610 viktima në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit në Spanjë kanë humbur jetën 683 persona duke e çuar në 15,238 numrin total të vdekjeve.