Dënohet autori i sulmit terrorist në Paris

Postuar: 23/04/2018 - 10:56

Autori i dyshuar i sulmit terrorist në Paris në vitin 2015, Salah Abdeslam është shpallur fajtor për vrasje në tentativë pas një sulmi në Bruksel në mars të vitit 2016.

Salah Abdeslam u dënua së bashku me të bashkë-akuzuarin Sofien Ayari në një gjykatë në kryeqytetin belg të hënën në mëngjes. Asnjë nga të pandehurit nuk ishin të pranishëm gjatë seancës dëgjimore, ndërsa  prokurorët kanë kërkuar 20 vjet burg për Abdeslamin.

Abdeslam ndodhet në një burg në Francë, në pritje të një tjetër gjyqi, për rolin e tij të dyshuar në sulmin terrorist të Parisit në nëntor të vitit 2015. Pas arrestimit të tij, Abdeslam thuhet se u kishte pohuar hetuesve belgë se kishte planifikuar të hidhte në erë veten në Stade de France, por pastaj ndryshoi mendjen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Tetë persona, 4 gra dhe 4 burra humbën jetën nga përmbytjet e sotme në zonën e Kalabrisë në Itali, nga një shi i rrëmbyeshëm.

   Mbi 2 milionë myslimanë u mblodhën në qytetin e shenjtë të Mekës për pelegrinazhin e përvitshëm 5-ditor.

Momenti i rrëzimit të urës Morandi në Xhenova është fiksuar në kamerat e sigurisë në pamjet e shpërndara sot nga Guardia di Finanza.

Një person i armatosur ka qëlluar me armë në drejtim të Ambasadës së SHBA-së në kryeqytetin turk, Ankara. 

Një auditim ndaj qeverisë franceze ka dalë me përfundimin se 840 ura franceze kanë dëmtime shumë serioze dhe kërcënojnë shembjen.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ka goditur Oqeanin Paqësor pranë Fixhi dhe Tonga këtë të diel, fatmirësisht pa shkaktuar të lëndua

Zjarrfikësit italianë kanë lëshuar pamje të marra me dron, që tregojnë zonën rreth vendit ku u shemb ura në Xhenova.

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Indonezinë, vetëm dy javë pas tërmetit të fundit ku humbën jetën 460 persona.

   Prokurori i posaçëm Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, në SHBA, ka rekomanduar par

   43 të vdekur është bilanci përfundimtar i viktimave pas tragjedisë që ndodhi në Xhenova, ku u shemb një pjesë e urës Morandi.