Dha i pari alarmin për përhapjen e Covid-19, Kina shpall dëshmor mjekun Li Wenliang

02/04/2020 - 22:04

14 personat e parë që vdiqën në vijat e frontit kundër Covid-19 në Hubei, u nderuan zyrtarisht me titullin “dëshmor”.

Ky titull i atribuohet mjekëve, infermierëve dhe policëve, duke përfshirë Li Wenliang, okulistin 34-vjeçar që vdiq në 7 shkurt, pasi kontraktoi virusin, dhe ishte ndër të parët që perceptoi një lidhje midis pneumonise anomale në Wuhan me Sarsin e vitit 2003.

Mjeku përfundoi duke u qortuar nga policia lokale për shkak të “shpërndarjes së informacionit të rremë në internet”.

“Mjekut Li i është dhënë titulli i konsideruar si “nderi më i lartë që Partia Komuniste shpërblen qytetarët që sakrifikuan me guxim jetën e tyre për kombin, shoqërinë dhe njerëzit” , njoftoi agjencia Xinhua.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n

Presidenti Donald Trump ndërmori të shtunën hapa për të shtyrë pagimin e taksave për miliona amerikanë dhe për të zgjatur në kohë program

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka menduar të shpenzojë 150 milionë dollarë për vaksinë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka paralajmëruar Ministrin e Jashtëm të Rusisë lidhur me pretendimet për pagesa për militantët t

Mijëra qytetarë, të zemëruar me liderët politikë në Liban, kanë dalë në rrugë për të protestuar për të dytën ditë rradhazi, pasi shpërthi

Virologët kryesorë të Gjermanisë kanë thënë se vendosja e maskës në fytyrë në shkolla duhet të bëhet e detyrueshme, përfshirë gjatë orëve

Qeveria italiane ka zgjatur masat që synojnë të ndalojnë përhapjen e koronavirusit deri më 7 shtator, sipas një dekreti të lëshuar nga ka