Disa të vrarë në protestat antiqeveritare në Irak

08/11/2019 - 09:00

Të paktën gjashtë persona janë qëlluar për vdekje nga forcat irakiane të sigurisë në Bagdad, dhe katër të tjerë u vranë në Basra, pas përleshjeve mes forcave të sigurisë dhe protestuesve antiqeveritar.

Forcat e sigurisë përdorën zjarr të drejtpërdrejtë kundër protestuesve pranë Urës Shuhada në Bagdad, duke plagosur rreth 35 persona.

Demonstruesit po përpiqeshin të largonin barrierat pranë dy urave, që çojnë në bregun perëndimor të lumit Tigris dhe lejojnë hyrjen në Zonën e Gjelbër të fortifikuar, në të cilën ndodhen objektet qeveritare dhe ambasadat e huaja.

Qeveria Irakiane nuk ka qenë në gjendje të ndalë protestat më të mëdha në dekadat e fundit. Situata në vend ishte kryesisht e qetë që nga mposhtja e grupit militant ekstremist Shteti Islamik (IS) në vitin 2017.

Përplasja mes forcave të sigurisë dhe protestuesve – kryesisht të paarmatosur – ka çuar në vdekjen e më shumë se 260 personave që nga 1 tetori.

Demonstruesit kanë shprehur zemërim për mungesën e vendeve të punës, mungesën e energjisë dhe ujit të pastër, arsimimin e dobët, kujdesin shëndetësor dhe korrupsionin.

Shumë prej protestave janë mbajtur edhe kundër ndikimit të huaj në vend, përfshirë atë të Iranit fqinj.

Bagdadi ka provuar të balancojë marrëdhëniet me Iranin dhe Shtetet e Bashkuara, e cila ofron ndihmë ekonomike dhe ushtarake, dhe gjithashtu ka mbështetur forcat irakane në mposhtjen e IS-it.
Forcat e sigurisë përdorën zjarr të drejtpërdrejtë kundër protestuesve pranë Urës Shuhada në Bagdad, duke plagosur rreth 35 persona.

Demonstruesit po përpiqeshin të largonin barrierat pranë dy urave, që çojnë në bregun perëndimor të lumit Tigris dhe lejojnë hyrjen në Zonën e Gjelbër të fortifikuar, në të cilën ndodhen objektet qeveritare dhe ambasadat e huaja.

Qeveria Irakiane nuk ka qenë në gjendje të ndalë protestat më të mëdha në dekadat e fundit. Situata në vend ishte kryesisht e qetë që nga mposhtja e grupit militant ekstremist Shteti Islamik (IS) në vitin 2017.

Përplasja mes forcave të sigurisë dhe protestuesve – kryesisht të paarmatosur – ka çuar në vdekjen e më shumë se 260 personave që nga 1 tetori.

Demonstruesit kanë shprehur zemërim për mungesën e vendeve të punës, mungesën e energjisë dhe ujit të pastër, arsimimin e dobët, kujdesin shëndetësor dhe korrupsionin.

Shumë prej protestave janë mbajtur edhe kundër ndikimit të huaj në vend, përfshirë atë të Iranit fqinj.

Bagdadi ka provuar të balancojë marrëdhëniet me Iranin dhe Shtetet e Bashkuara, e cila ofron ndihmë ekonomike dhe ushtarake, dhe gjithashtu ka mbështetur forcat irakiane në mposhtjen e IS-it. /Rel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trupi i një kongresmeneje meksikane të zhdukur është gjetur në një varr të cekët, më shumë se një muaj, pasi ajo u rrëmbye nga burra të a

Italia regjistroi 88 viktima të tjera nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar një rritje të vogël krahasuar një ditë më parë.

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se nuk mbështet përdorimin e fo

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje prel

Miliarderi amerikan, Bill Gates, ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës në Gjermani CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë stimuluese shumëmiliardëshe për të

Pas kërcënimeve në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat, Presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga

Mbetet në shifra konstante bilanci ditor në Itali nga pandemia e koronavirusit.

Pamje irrituese nga SHBA. Një reporter i Deutsche Welles që raporton nga Mineapolis tronditet nga një e shtënë me armë.