Dita rekord për numrin e rasteve të reja me koronavirus

05/07/2020 - 13:26

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se e shtuna ishte dita rekord, që nga nisja e pandemisë, përsa i përket numrit të personave të rinj të infektuar me koronavirus.

Sipas të dhënave të raportuara, OBSH deklaron se në 24 orët e fundit mbi 212 mijë persona rezultuan pozitivë me Covid-19.

Shifra më të larta u raportuan nga Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe India, ndërkohë që rekordi i mëparshëm i të infektuarve me koronavirus ishte regjistruar më 28 qershor me 189 mijë raste.

Deri në këto moment numri i përgjithshëm i personave që kanë rënë në kontakt me virusin Covid-19 në mbarë botën i kalon 11 milionë, ndërsa viktimat janë mbi gjysmë milioni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njerëzit e përfshirë në botën e krimit po përdorin mënyra të ndryshme për të trafikuar lëndët narkotike. 

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n

Presidenti Donald Trump ndërmori të shtunën hapa për të shtyrë pagimin e taksave për miliona amerikanë dhe për të zgjatur në kohë program

Amerika Latine dhe Karaibet janë bërë rajoni i globit me vdekshmërinë më të lartë nga epidemia e COVID-19, duke kapërcyer Europën, ku po

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates bëri me dije se së bashku me fondacionin e tij ka menduar të shpenzojë 150 milionë dollarë për vaksinë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka paralajmëruar Ministrin e Jashtëm të Rusisë lidhur me pretendimet për pagesa për militantët t

Mijëra qytetarë, të zemëruar me liderët politikë në Liban, kanë dalë në rrugë për të protestuar për të dytën ditë rradhazi, pasi shpërthi

Virologët kryesorë të Gjermanisë kanë thënë se vendosja e maskës në fytyrë në shkolla duhet të bëhet e detyrueshme, përfshirë gjatë orëve