Donald Trump lë Shtëpinë e Bardhë

20/01/2021 - 15:02

I shoqëruar nga Zonja e Parë, Donald Trump la këtë të mërkurë Shtëpinë e Bardhë, duke shënuar kështu fundin e Presidencës së tij. Ata u larguan me helikopterin Marine One, që i priste në oborrin e Shtëpisë së Bardhë.

Një pamje kjo e pazakontë në raport me presidentët e shkuar, të cilët teksa largohen për herë të fundit, shoqërohen nga politikanët kryesorë të vendit për t’ju drejtuar Capitol-it amerikan, për të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit të ri.

Por duke qenë se Trump nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Joe Biden, së bashku me bashkëshorten e tij ai kaloi në një tapet kuq drejt helikopterit ndërsa në oborrin e Shtëpisë së Bardhë ndodhej një grup i vogël reporterësh.

Trump iu drejtua bazës ushtarake Andrews Air në Maryland, ku u zhvillua një ceremoni lamtumire.

Duke folur para mbështetësve, Trump tha se njerëzit nuk e “kanë idenë sesa fort” familja e tij kishte punuar gjatë 4 viteve në zyrë. “Ajo çka kemi bërë ka qenë e mrekullueshme në çdo standard”, tha ai përpara se të drejtonte gishtin tek ndryshimet e bëra në Ushtrinë Amerikane.

“Këto kanë qenë 4 vite të mrekullueshme. Zoti ju bekoftë juve të gjithëve, Zoti bekoftë familjet tuaja dhe Zoti bekoftë këtë komb të bukur“, tha ai. Melania Trump tha se për të kishte qenë nder që kishte shërbyer si Zonjë e Parë.

Pas kësaj, çifti Trump do të udhëtojë për në Florida me Air Force One për t’u vendosur në resortin e tij Mar-a-Lago, në Palm Beach.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 300 vajza janë rrëmbyer nga persona të armatosur gjatë një sulmi të radhës në një shkollë në Jangebe, Zamfara State në veriperëndim t

Qeveria belge kërkoi që 15 milionë maska ​​pëlhure, të cilat u shpërndanë falas në publik përmes farmacive verën e kaluar, të mos përdore

Përkrahësit e ish-presidentit Donald Trump që ndërmorën sulmin vdekjeprurës në Kapitol më 6 janar kanë lënë të kuptohet se duan të “hedhi

Në Bashkimin Europian janë shpërndarë 51,5 milionë doza të vaksinës, ndërsa janë injektuar deri tani 29,17 milionë doza.

Trendi në rritje i rasteve italiane është tashmë i dukshëm, me të infektuarit e rinj që janë 19886, ndërkohë që dje ishin 16424, dhe vikt

Etna nuk ndalet dhe vazhdon të befasojë dhe të japë spektakël.

Kompania AstraZeneca po përpiqet që t’ia dorëzojë Bashkimit Evropian vetëm 40 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, deri në fund të m

Një burrë nga Ukraina vrau aksidentalisht të fejuarën e tij me një pushkë disa ditë para dasmës së tyre.

Një automjet elektrik mjaft i lirë që shitet në Kinë për 4,500 dollarë tani po kalon shitjet e makinave të shquara elektrike të Tesla-s.

Një forme e re  e koronavirusit po përhapet me shpejtësi në New York dhe besohet se mund të dobësoje efektivitetin e vaksinave.