Doni të vizitoni arkën e Noes?

11/12/2012 - 15:17

 

HOLLANDE - Ndërsa po afron 21 dhjetori që shumë kanë nisur ta shohin si datën e fundit të botës një hollandez ka ndërtuar arkën e Noes duke iu përmbajtur rigorozisht përmasave për të cilat flitet në librat e shenjtë. 130 metra e gjatë, 29 metra e gjerë dhe 23 e lartë arka prej disa muajsh mirëpret vizitorët. Ajo është parashikuar të përballojë deri 3000 vizitorë në ditë.

Johan Huibers, ideatori dhe ndërtuesi i saj kishte bërë plan të realizonte një udhëtim me të deri në Londër, gjatë kohës së zhvillimit të Olimpiadës. Por autoritetet angleze parashtruan masa të shumta sigurie aq sa Huibers hoqi dorë nga aventura e tij.

Gjithsesi në arkën e Huibers mungon një element shumë domethënës, kafshët. Tani për tani aty gjenden vetëm disa pula si dhe shumë kafshë pellushi si gjirafa apo majmunë, që Noe i mori me vete në udhëtimin e tij biblik.   

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Spanja dhe Franca janë goditur nga stuhia e fuqishme "Gloria", ku janë raportuar të paktën 4 viktima.

Virusi vdekjeprurës i Kinës është përhapur edhe në Amerikë, ku është shënuar rasti i parë.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, miratoi të martën Qeverinë e re ruse, në të cilën mbeten edhe disa ministra të qeverisë paraprake.

Shkolla të mbyllura, rrugë të bllokuara dhe ndërprerje të energjisë.

Katër persona kanë vdekur në Kinë, nga një virus i organeve të frymëmarrjes.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të jashtë më Iran është shprehur për herë të parë për dëbimin e diplomatëve iranian nga vendi ynë:

E pazakontë ajo çfarë po ndodh në Australi prej muajit shtator.

Autoritetet në Kinë kanë deklaruar zyrtarisht 139 raste të reja të të prekurve nga virusi i rrezikshëm që ka shpërthyer në vend.

Pranimi i përgjegjësisë nga Irani për rrëzimin e avionit ukrainas të pasagjerëve që la 176 të vdekur, ka ngjallur zemërim dhe mosbesim te

Bashkimi Europian ka reduktuar në masë të madhe transfertat e parave që shkonin në Turqi për afrimin me BE-në.