Doni të vizitoni arkën e Noes?

11/12/2012 - 15:17

 

HOLLANDE - Ndërsa po afron 21 dhjetori që shumë kanë nisur ta shohin si datën e fundit të botës një hollandez ka ndërtuar arkën e Noes duke iu përmbajtur rigorozisht përmasave për të cilat flitet në librat e shenjtë. 130 metra e gjatë, 29 metra e gjerë dhe 23 e lartë arka prej disa muajsh mirëpret vizitorët. Ajo është parashikuar të përballojë deri 3000 vizitorë në ditë.

Johan Huibers, ideatori dhe ndërtuesi i saj kishte bërë plan të realizonte një udhëtim me të deri në Londër, gjatë kohës së zhvillimit të Olimpiadës. Por autoritetet angleze parashtruan masa të shumta sigurie aq sa Huibers hoqi dorë nga aventura e tij.

Gjithsesi në arkën e Huibers mungon një element shumë domethënës, kafshët. Tani për tani aty gjenden vetëm disa pula si dhe shumë kafshë pellushi si gjirafa apo majmunë, që Noe i mori me vete në udhëtimin e tij biblik.   

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë gjetur 44 trupa të prerë në copa brenda një pusi. Ngjarja makabër ka ndodhur në Meksikë, në shtetin Jalisco pranë Guadalajaras.

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.

Snowden paralajmëron dhe promovon: Në disa intervista, ish-punonjësi i shërbimit të fshehtë të Shteteve të Bashkuara, Edward Snowden, par

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Er

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë.

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në Turqi, në zonën Kulp të Dijarbakirit.

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se ka pezulluar për 24 orë faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të shkeljes të

Planet e Qeverisë britanike për largim nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, tregojnë vështirësi të mundshme në sigurimin e ilaçeve dhe n