Dorëhiqet kryeministri italian Giuseppe Conte

20/08/2019 - 16:19

Pasi sulmoi ashpër patnerin e tij të koalicionit Matteo Salvini, kryeministri i Italisë Giuseppe Conte është shprehur se do japë dorëheqjen.

Conte tha se Salvini është treguar i "papërgjegjshëm" duke çuar në krijimin e një krize të re politike për Italinë për "interesa personale dhe partiake".

Salvini, udhëheqësi i partisë nacionaliste të Lidhjes, kishte ngritur një mocion mosbesimi kundër Conte. Ai tha se nuk mund të punonte më me partnerët e tij të koalicionit Pesë Yjet. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në videon e mëposhtme duket momenti kur tërmeti me magnitudë 4.4 godet jugun e Italisë.

Një makinë përfundoi mes turmë në një procesion të karnavaleve në Volkmarsen në Hesse, Gjermani, duke shkaktuar mbi 30 të plagosur, përfs

Duke marrë shkas nga përhapja e koronavirusit jashtë territoreve të Kinës, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus,

Një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter ka tronditur jugun e Italisë, para pak minutash.

Koronavirusi po përhapet me ritme të shpejta në veri të Italisë. Numri i viktimave arriti në 7, ndërsa 230 janë të infektuarit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk përdor më kategorinë e ‘pandemisë’, por shpërthimi i COVID-19 koronavirusi mbetet një eme

Alarmi ndaj koronavirusit ka zbrazur edhe studiot televizive në emisionet italiane; "Le Iene" tek Italia 1, te "Che tempo che fa" i Fabio

Ka shkuar në 6 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Një tjetër person ka humbur jetën në Itali nga koronavirusi, duke e çuar në 5 numrin e viktimave nga virusi vdekjeprurës.