"Dua të jem me gruan time", i moshuari me Covid në lot, kërkon të largohet nga spitali

01/12/2020 - 16:25

Që prej nisjes së pandemisë së Covid-19, shumë foto prekëse kanë qarkulluar në rrjetet sociale. Fotoja e fundit vjen nga spitali "United Memorial Medical Center", Houston, në Texas.

Në foton e dhimbshme të publikuar nga "People", shfaqet një mjek i veshur me pajisje mbrojtëse ndërsa përqafon një pacient në lot nga Covid-19.

"Isha në njësinë Covid kur pashë këtë pacient të moshuar që po ngrihej nga shtrati, ndërsa ai ishte në lot dhe po përpiqej të largohej"- tha mjeku Joseph Varon për mikrofonat e CNN.

"Iu afrova dhe e pyeta pacientin se pse po qante dhe m'u përgjigj "dua të jem me gruan time" dhe unë e përqafova menjëherë me erdhi spontanisht. E përqafova sepse kur e pashë u trishtova shumë. Ishte dita e 252-të rresht që punoja pa pushim", tregoi doktori ndërsa ka edhe një apel për të gjithë.

"Njerëzit sillen në mënyrë të gabuar, shkojnë në bare, restorante, në qendrat tregtare. Nuk dëgjojnë dhe përfundojnë në repartin tim covid, pastaj në terapi intensive. Dua t’i them se nuk kam aspak dëshirë t’i përqafoj"- përfundoi mjeku.

Texas-i është një nga shtetet amerikane më të prekura nga Covid-19, duke kaluar 1 milion të infektuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të Shkurtit, tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer të prem

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten urdhra të rinj ekzekutivë për të ofruar ndihma për problemet ekonomike të shkaktuara nga pandem

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër koron

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p