Dy bukuroshe hollivudiane kundër Romney

20/10/2012 - 00:00

 

Stafi elektoral i presidentit Obama ka “hedhur” në fushën e betejës kundër kandidatit Mitt Romney dy bukuroshe hollivudiane. Bëhet fjalë për Scarlett Johansson dhe Eva Longoria që kanë dalë kundër kandidatit republikan për çështjen e abortit. Mbështetja e Johansson dhe Longoria kundrejt Obamës u dëshmua qartë edhe gjatë konventës së demokratëve, kur ato u ngjitën në podium për t’i ftuar zgjedhësit të votonin presidentin me ngjyrë.

Tashmë dy aktoret shfaqen në një spot elektoral të regjisorit Rob Reiner, që është transmetuar në shkallë kombëtare, madje edhe në shtete që janë kthyer në fushë beteje si Kolorado dhe Virxhinia. Spoti i shkurtër transmetohet gjatë programeve që i drejtohen elektoratit femëror. Mesazhi është se një votë për Romneyn është një votë kundër të drejtave të grave. 

“Republikanët po kërkojnë të ripërcaktojnë dhunimin”, thotë Johansson, ndërsa Longoria kritikon Romney-n se ka kërcënuar me shkurtime fondesh organizatën Planned Parenthood, përfshirë këtu fondet për ekzaminimet kundër kancerit. Në këto muajt e fundit të fushatës presidenti Obama ka marrë mbështetje të shumë yjeve botërorë të kinematografisë dhe muzikës, mbështetje që u tregua edhe në donacionet e mëdha që u mblodhën gjatë mbrëmjeve gala.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

57 efektivët e njësisë policore në Buffalo, pjesë e së cilës ishin dy policët që shtynë në tokë duke e bërë të përplaste kokën një aktivi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë është duke “këshilluar qeveritë” që të inkurajojnë qytetarët për të vendosur maska në ambient

Washingtoni po përgatitet për një protestë të madhe të shtunën, një vazhdim i demonstratave prej disa ditësh në këtë qytet dhe në mbarë S

Pretendohet se presidenti amerikan Donald Trump ka udhëzuar Pentagonin për tërheqjen e 9.500 ushtarëve amerikanë me detyrë të përhershme

Qyteti i Mineapolisit, në shtetin e Minesotës ra dakord të premten që të ndalojë përdorimin nga policia të kapjes nga fyti, pasi afrikano

Uwaila Vera Omozuwa studionte mikrobiologji në universitin e Benin në Nigeri, por pasioni i saj ishte teologjia.

Italia ka regjistruar sot një rritje të numrit të viktimave e të rasteve pozitive më kronavirus. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 85

Ministrat e brendshëm evropianë arritën një marrëveshje mbi kërkesën për të zgjatur mbylljen e kufijve të jashtëm të bllokut deri në fund

Sipas agjencisë globale të vlerësimit “Moddy’s”, rimëkëmbja e plotë e sektorit të linjave ajrore, që është prekur thellësisht nga masat k

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos e anashkalojnë problemin e racizmit në Gjermani teksa diskutojnë