Dyfishohet numri i viktimave nga Covid-19 në Moskë

29/05/2020 - 10:57

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 persona siç ishte deklaruar më herët.

Autoritetet thanë se ky raport i ri përfshin edhe disa raste të diskutueshme. Gazetarët në Moskë kishin thënë më herët se numri i viktimave ishte shumë i ulët, por u akuzuan për lajme të rreme dhe dezinformim.

Në Rusi aktualisht numërohen rreth 380 mijë të infektuar me koronavirus, të tretët në botë pas SHBA dhe Brazilit. Pavarësisht numrit të lartë të të infektuarve, numri zyrtar i vdekjeve në Rusi është 4142.

Qeveria ruse argumenton se ka mundur të mbajë të ulët numrin e vdekjeve për shkak të testimeve masive

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.

Në Poloni kanë dalë rezultatet e para të Exit Polleve për zgjedhjet presidenciale.

Florida raportoi të dielën një rritje rekord me më shumë se 15 mijë raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh.

Shifrat e vdekjeve në Itali prej COVID-19 vijojnë të jenë të ulëta, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 9 persona dhe kanë rez

Papa Françesku, përkundër asaj që pritej, ka komentuar ngjarjen që po bën shumë bujë në Turqi.

Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri prej 66 mijë rastesh të reja me koronavirus të shtunën.

Në Kroaci, së shpejti do të fillojë dhurimi vullnetar i plazmës së gjakut nga personat që e kanë mbijetuar sëmundjen COVID-19, të cilën e

Rritja e numrit të të infektuarve ka shtuar frikën e rikthimit të një vale të dytë të Covid-19.

Në Gjermani policia ka ende një reputacion relativisht të mirë, por Këshilli i Evropës shprehet për racizëm të përhapur dhe institucional

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha dje se vendimi i vendit të tij për statusin e Ajasofjas ka të bëjë me të dr