E transportonin me nëndetëse, rojet bregdetare bllokojnë kokainë e marijuanë

12/07/2019 - 13:02

Rojet Bregdetare të SHBA-ve kanë bllokuar një nëndetëse që transportonte 17690 kg kokainë dhe 432 kg mariuanë me një kosto prej 453 milion paund.

Nëndetësja që transportonte tonelata drogë, lëvizte me shpejtësi të madhe kur u diktua nga rojet bregdetare, të cilët pasi i bënë thirrje të ndalej, arritën të hipnin mbi të dhe të futeshin brenda ku dhe zbuluan ngarkesën e madhe me drogë.

Gjatë katër viteve të fundit, ka pasur një rritje të veprimtarisë së karteleve të drogës nga Amerika Qendrore dhe Jugore të cilë përdorin për transport këto lloj anijesh.

Anijet gjysmë nëndetëse janë relativisht të rralla dhe të shtrenjta për t’u ndërtuar ndaj kontrabandistët i strehojnë në thellësitë e xhunglës për të shmangur zbulimin.

Nëndetëset e drogës janë ndërtuar të tilla që në rast rreziku, të fundosen shpejt duke shkatërruar në këtë mënyrë provat. Zbulimi dhe ndalimi i tyre nuk është i lehtë. Rojet bregdetare arrijnë të ndalojnë vetëm 11% të atyre që kalojnë Paqësorin lindor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Ukrainë, pasi presidenti i vendit Volodymyr Zelensky kohë më parë shpë

Autoritetet gjermane bëjnë të ditur se është rritur numri i qytetarëve që jetojnë vetëm.

Një konflikt i acaruar ditët e fundit mes partnerëve politikë në Itali rrezikon të çojë në rrëzimin e qeverisë.

Një shpërthim para hyrjes së një ndërtese universitare në Kabul ka shkaktuar vdekjen e 6 studenteve dhe plagosjen e 27 të tjerëve, të cil

Është rritur numri i viktimave në Japoni pas zjarrit të rënë qëllimisht në një studio të animuar në Kioto.

Presidenti Donald Trump tha të enjten se një anije e Marinës amerikane rrëzoi një avion iranian pa pilot në një veprim vetmbrojtës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli emergjencë ndërkombëtare shëndetësore pasi ka shenja shqetësuese për përhapjen e mundsh