Edhe Korea e Jugut ndez "alarmin e kuq" prej koronavirusit

23/02/2020 - 10:10

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-e ka vendosur vendin në “alarm të kuq” pasi raportoi vdekjen e pestë nga koronavirusi dhe më shumë se 123 raste të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infektuarve në 556.

Ndërsa kombi luftoi të dielën për të përmirësuar shpërthimin vdekjeprurës Covid-19 në qytetin e Daegu, presidenti i përshkroi ditët e ardhshme si “një moment shumë të rëndësishëm”, tha agjencia e lajmeve Yonhap.

Qeveria do të forcojë luftën e saj kundër virusit duke rritur nivelin e gatishmërisë një shkallë më të lartë atë “të kuqe”.

Presidenti tha se qeveria dhe autoritetet lokale nuk duhet të hezitojnë të marrin masa “të papara të fuqishme” për të përmirësuar sëmundjen virale pa u kufizuar nga “rregulloret”.

Qendrat Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha se ka vendosur më shumë se 9,000 anëtarë të Shincheonji në vetë-karantinë dhe mijëra persona janë ekzaminuar për virusin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri francez, Edouard Philippe paralajmëroi sot se 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira se 15 ditët e fundit

Princesha spanjolle Maria Teresa, anëtare e familjes mbretërore Bourbon- Parma ka ndërruar jetë sot nga koronavirusi në moshën 86- vjeçar

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë sot vendi me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi.