Ekonomia e Francës do të tkurret me 20%

27/05/2020 - 10:59

Ekonomia franceze do të tkurret me 20% në tremujorin e dytë si rezultat i masave të ashpra të bllokimit të vendit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ekspertët e ekonomisë kanë thënë se në tremujorin e parë, ekonomia e Francës u tkurr me gati 6%.

Pas lehtësimit të masave kur dhe u lejua rihapja e dyqaneve pas 2 muajve, shpenzimet e konsumatorëve u rritën në 6%, duke i dhënë një frymëmarrje ekonomisë.

Sipas ekspertëve, nëse aktiviteti ekonomik do të rikthehet në normalitet deri në muajin korrik, siç ka qenë para pandemisë, parashikohet që deri në fund të vitit 2020, tkurrja e ekonomisë të zbresë në 8%.

Qeveria franceze ka njoftuar se do të ofrojë një paketë ndihme prej 8 miliardë Eurosh për industrinë e automjeteve në vend, sektor që është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q