“Ekonomia në Gjermani do të tkurret ndjeshëm për shkak të pandemisë”, ja kur pritet rimëkëmbja

30/03/2020 - 16:04

Komisioni i posaçëm i ekspertëve ka publikuar një raport të veçantë. Në rastin më të mirë, ekspertët presin që prodhimi i brendshëm bruto në Gjermani të bjerë me 2.8 përqind këtë vit. Po të zgjasin shumë kufizimet për të luftuar pandeminë dhe për rimëkëmbjen e ekonomisë, rënia mund të jetë dy herë më e lartë.

Ekonomistët e shquar rekomandojnë për Gjermaninë një program stimulimi ekonomik. Por ai mund të hyjë në fuqi vetëm pasi të kenë mbaruar kufizimet. Për vitin e ardhshëm, ekspertët presin që ekonomia të rritet përsëri në të gjitha fushat.

Ekspertët nuk i japin ndonjë rekomandim Qeverisë federale përsa i përket kohëzgjatjes së kufizimeve. Për momentin ekonomistët shohin zhvillimin më të mundshëm normalizimin e situatës ekonomike gjatë verës. Sipas kryetarit të komisionit të ekspertëve, Lars Feld, masat fiskale të qeverisë federale janë me vend dhe të mirëseardhura./DW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OMO) paralajmëroi sot se pandemia e COVID-19 rrit rreziqet shëndetësore të lidhura me valën e nxeht

Në 24 orët e fundit, Italia ka konfirmuar një rritje të lehtë të infeksioneve të reja, të cilat u rritën nga 300 në 397, megjithatë mbete

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e