Ekspertët japin alarmin për mizat gjakpirëse, pickojnë nyjet dhe këmbët

Postuar: 14/05/2018 - 11:22

Ekspertët e shëndetësisë po paralajmërojnë britanikët që të jenë në gatishmëri të lartë, pasi rastet e pickimeve nga mizat e Blanford po rriten.

Pickimet nga mizat gjakpirëse mund të çojnë në enjte, dhimbje dhe mizat në përgjithësi pickojnë nyjet e këmbëve dhe këmbët, shkruan "The Sun".

Paralajmërimet vijnë nga ekspertë të Shëndetit Publik pasi rastet janë raportuar në Herefordshire më herët gjatë këtij muaji.

Miza e Blandfordit është një insekt në ngjyrë të zezë prej 2-3mm që jeton pranë zonave ujore dhe pickimet janë të dhimbshme.

Insektet në të shumtën e rasteve kafshojnë këmbët dhe janë më të zakonshme gjatë muajit maj ose qershor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një fëmijë ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë plagosur, pasi një anije me emigrantë, shumica prej tyre sirianë, është fundos

Një sulm me armë mbi një paradë ushtarake në një qytezë në juglindje të Iranit ka lënë dhjetëra viktima dhe të plagosur.

   Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May ka thënë se BE duhet të trajtojë Mbretërinë e Bashkuar me më shumë ‘respekt’ në ne

   Po bëhet gjithnjë e më e qartë: evropianët po e përfundojnë verën e tyre. Arsyeja?

   “Nuk ke për të ma qëlluar burrin”, dëgjohen fjalët e të fejuarës së viktimës që filmon dy fqinjët, at e bir, të dy me armë në

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.