Eksperti amerikan: Kina i ka siguruar vaksinën Kim Jong-un dhe familjes së tij

01/12/2020 - 14:58

Analisti amerikan, Harry Kazianis tha së fundmi se Kina i ka siguruar një vaksinë eksperimentale kundër COVID-19 liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe familjes se tij.

Kazianis, ekspert për Korenë e Veriut në Qendrën “Think Tank” të Interesit Kombëtar në Ëashington, ka thënë se është vaksinuar familja e Kim Jong-un dhe disa zyrtarë të lartë të Koresë së Veriut.

Nuk dihet se nga cila kompani është porositur vaksina për familjen e liderit korean, dhe nëse bëhet është dëshmuar se është një ilaç i sigurt, ka shtuar eksperti amerikan.

Duke u thirrur në ekspertin medicinal amerikan Peter Hotez, Kazianis ka bërë të ditur se të paktën tri kompani kineze po zhvillojnë vaksina kundër coronavirusit, përfshirë Sinovac Biotech, CanSino Bio dhe Singopharm Group. Megjithatë, disa ekspertë dyshojnë nëse Kim do të pranonte ta merrte vaksinën eksperimentale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjyqi i ish-Presidentit Donald Trump do të fillojë në javën e dytë të Shkurtit, tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer të prem

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten urdhra të rinj ekzekutivë për të ofruar ndihma për problemet ekonomike të shkaktuara nga pandem

Themeluesi i kompanisë Microsoft, miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka bërë të ditur se ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër koron

BE do të aplikojë një certifikatë për vaksinimin, por kjo fillimisht do të vlejë si dokument mjekësor.

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim në kushte të rënduar

Dorëzimet fillestare të vaksinës AstraZeneca në BE do të jenë më pak se sa ishte përcaktuar për shkak të një problemi teknik të prodhimit

Mijëra doza të vaksinës të Modernës kundër COVID-19,  u shkatërruan pasi një pastrues në Boston hoqi aksidentalisht nga priza frigoriferi

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit që është evidentuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës se COVID-19 me

Në llogarinë e Udhëheqësit Suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, është bërë një postim që duket se është një lloj kërcënimi për ish-p