Eksperti turk ngre alarmin: Pritet një tërmet edhe më i fortë, do ndihet deri në Itali e Austri

26/01/2020 - 15:23

Para dy ditësh, Turqia u godit nga një tërmet i fortë 6.8 ballë, ku për pasojë kanë mbetur të vdekur 35 persona dhe mijëra të tjerë janë plagosur.

Pavarësisht se kjo goditje ishte tragjike për Turqinë, sipas ekspertëve, një tërmet edhe  më i fortë do të shkundë sërish vendin dhe lëkundjet mund të ndihen deri në Itali e Austri.

Eksperti Engin Er, president i Dhomës së Inxhinierëve Gjeologë në Turq,i ka deklaruar se një tërmet me 7.6 ballë mund të godasë në Silivri, pranë detit Marmara.

Sipas presidentit Engin Er, lëkundja mendohet se do të jetë shumë e fortë, raporton media turke Borsagundem.

Në kuadër të këtij paralajmërimi, eksperti ka bërë thirrje edhe për përgatitjen në rang vendi, pasi tërmeti do ta ketë epiqendrën afër kores së tokës dhe jo në det. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Koronavirusi ka tejkaluar 2 mijë viktimat duke e çuar në 2012 të vdekur në më pak se dy muaj nga shfaqja e tij.

Shkelja e rradhës e armëpushimit të vendosur në Soçi të Rusisë, midis gjeneralit libian Khalifa Haftar dhe qeverisë së marrëveshjes kombë

Punëtorët e thjeshtë, pa diploma nuk do të mund të marrin viza pune në Britaninë e Madhe pas Brexit.

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në qytetin Brisbane të Australisë, ku 4 persona janë djegur të gjallë brenda një automjeti që u përfsh

Një gjykatë në Turqi liroi të martën 9 persona që u gjykuan për protestat në Parkun Gezi të Stambollit, në 2013-ën.

Ish-kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg është kualifikuar për debatin e ardhshëm presidencial të demokratëve, hera e parë

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i ka dhënë fund martesës së tij me Marina Wheeler, me të cilën nuk bashkëjetonte prej dy vitesh.

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Më e fundit është regjistruar në orën 17.09 dhe kishte magnitudë 5.2 të shkallës Rihter.

Në Kinë janë publikuar detajet e para rreth Koronavirusit pasi u ekzaminuan më shumë se 70, 000 raste.

Epoka e lumtur nё marrёdhёniet BE-SHBA ka marrё fund.