Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

EMA nxit shtetet ta përdorin AstraZeneca-n

07/04/2021 - 21:01

Agjencia Europiane e Barnave ka nxitur shtetet që të përdorin sërish vaksinën AstraZeneca-Oxford për të gjitha grupmoshat.

Emer Cooke, kryetarja e EMA, në një konference virtuale për shtyp bëri të ditur se agjencia evropiane e ilaçeve ka konfirmuar se përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e Covid-19 dhe efektet anësore tejkalojnë rreziqet.

“EMA po u kujton profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe njerëzit që marrin vaksinën të jenë të vetëdijshëm se mundësinë e rasteve të mpikjes së gjakut të kombinuara me nivele të ulëta të trombociteve të gjakut se ato janë të rralla. E rëndësishme është që të rifillojë sërish vaksinimi. Vaksina është provuar se është shumë efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe shtrimin në spital”, tha Cooke.

EMA ka bërë thirrje që njerëzit tanimë të besojnë gjithnjë e më shumë në përfitimet e kësaj vaksine dhe se personat që kanë bërë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca duhet të marrin dozën e dytë. Shumica e rasteve të raportuara me trombozë kanë ndodhur te gra nën moshën 60 vjeç, deri në 2 javë pas marrjes së vaksinës.

Ndërkaq kryeministri britanik Boris Johnson tha se qeveria britanike beson se vaksina Oxford/AstraZeneca është e sigurtë. Të rriturve nën 30 vjeç duhet t’u ofrohet vaksina AstraZeneca dhe se efektet anësore janë jashtëzakonisht të rralla.

Agjencia Europiane e Barnave ka theksuar se do të vijojë monitorimi i provave shkencore të disponueshme si për efektivitetin dhe sigurinë e të gjitha vaksinave të autorizuara Covid-19 dhe do të lëshohen rekomandime të mëtejshme nëse është e nevojshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë 24 orëve të fundit është shënuar një ulje e numrit të të infektuarve me Covid në Itali.

Në Rusi, Agjencia Shtetërore e Lajmeve RIA njoftoi se autoritetet po dëbojnë nga vendi 20 diplomatë çekë, të cilët i kanë urdhëruar të la

Ashtu siç edhe u njoftua, nga dita e sotme qytetarët në Izrael do të lëvizin pa maska në ambiente të hapura.

Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish.

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka te

Ministri i Ambientit në Brazil Ricardo Salles ka thënë se këtij shteti i duhet ndihmë e jashtme në vlerë të 10 miliardë dollarëve në vit,

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të vrasë zv.Presidenten e SHBA-ve, Kamala Harris.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka kthyer mbrapsht një vendim për refugjatët, disa orë pas nënshkrimit të një urdhri që kufizonte në 15,00

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë nga fam

Në 24 orët e fundit, Turqia regjistroi 63.082 raste të reja me koronavirus.