Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

EMA teston vaksinën ruse Sputnik V

04/03/2021 - 12:24

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) po fillon një procedurë të përshpejtuar për të testuar vaksinën ruse të koronavirusit Sputnik V.

“Ky vendim u bazua në rezultatet e testeve laboratorike dhe provave klinike tek të rriturit”, njoftoi EMA.

Sipas studimeve, Sputnik V stimulon formimin e antitrupave kundër virusit dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjes së frymëmarrjes që shkakton, Covid-19.

Ekspertët e EMA do të vlerësojnë efikasitetin e vaksinës sipas procedurës së shpejtë.

Kjo do të thotë që rezultatet e testit tashmë janë duke u shqyrtuar, edhe nëse jo të gjitha rezultatet janë ende në dispozicion dhe asnjë kërkesë për autorizimin e marketingut nuk është paraqitur.

Nuk është e qartë se sa kohë do të zgjasë procesi i miratimit. Vaksina ruse tashmë po përdoret në disa vende jashtë Rusisë. Disa vende të BE-së kanë thënë se duan ta përdorin atë edhe nëse nuk ka miratim zyrtar të saj.

Deri tani, tre vaksina të koronavirusit janë miratuar në BE. Ato vijnë nga prodhuesit Pfizer/BioNtech, Moderna dhe AstraZeneca. Më 11 mars, EMA pritet gjithashtu të rekomandojë aprovimin e vaksinës nga prodhuesit amerikanë Johnson dhe Johnson.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka te

Ministri i Ambientit në Brazil Ricardo Salles ka thënë se këtij shteti i duhet ndihmë e jashtme në vlerë të 10 miliardë dollarëve në vit,

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të vrasë zv.Presidenten e SHBA-ve, Kamala Harris.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka kthyer mbrapsht një vendim për refugjatët, disa orë pas nënshkrimit të një urdhri që kufizonte në 15,00

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë nga fam

Në 24 orët e fundit, Turqia regjistroi 63.082 raste të reja me koronavirus.

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny, tha të premten se autoritetet e burgut e kanë kërcënuar se do ta ushqejnë me forcë, nëse nuk e n

Duke nisur nga 26 prilli, Italia do të nisë të lehtësojë gradualisht masat anti-covid.

29 viktima janë regjistruar nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Në një kohë kur shumë shtete kanë vendosur që vaksina AstraZeneca të përdoret në grupmosha mbi 60 vjeç, kancelaria Angela Merkel mori doz