Emergjencë në anijen me 180 emigrantë, kërkon port për ankorim

04/07/2020 - 21:28

Ka një emergjencë në Oqean Viking, anija në brigjet e Siçilisë me 180 migrantë, e cila prej tre ditësh kërkon një port të sigurt.

Gjashtë përpjekje vetëvrasjeje janë regjistruar brenda 24 orëve në anije dhe një ekip mjekësor italian u ngjit për të ndihmuar refugjatët. 

Një fakt të tillë e bëri me dije Sos Mediteranée, duke deklaruar se kapiteni ka shpallur alarmin, duke sqaruar se siguria në bord nuk mund të garantohet më.

Ministri i Brendshëm Luciana Lamorgese pritet të tregojë portin për ulje. Midis emigrantëve, 44 persona janë në kushte veçanërisht kritike, tha mjeku pasi i vizitoi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia raportoi 10 497 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit nga 254 mijë tamponë të kryer në të gjithë vendin.

Një stuhi gjigante dëbore është bërë shkas për një aksident të rëndë rrugor në veri të Japonisë, ku 130 makina janë përplasur me njëra tj

Turqia ka goditur të martën platformat sociale, Twitter, Pinterest dhe Periscope me ndalesa reklamimi, pasi kanë dështuar të ndjekin hapi

Giussepe Conte mundi të marrë besimin e Dhomës së Ulët ditën e hënë pas krizës politike shkaktuar nga tërheqja nga koalicioni e deputetëv

Jen Psaki, zëdhënësja e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka kundërshtuar një lajmërim të presidentit Donald Trump se ndalesa

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha sot se perspektiva ekonomike globale mbetet shumë e pasigurt duke pas

Rritja e vazhdueshme e rasteve të reja të infektimeve me COVID-19  dhe numri i viktimave Gjermania pritet të zgjasë masat e izolimit të p

Një tërmet me fuqi 4,2 ballë ka goditur sot provincën perëndimore Denizli të Turqisë, bëri të ditur agjencia për menaxhimin e katastrofav

Zyrtarët e sigurisë në Shtetet e Bashkuara thonë se po marrin të gjitha masat paraprake për të mbrojtur nga një sulm i mundshëm gjatë ina

Italia ka shënuar një rënie të ndjeshme të numrit të personave të infektuar me koronavirus.