Erdogan: Fundi i terroristëve të FETO-s është afër

09/01/2019 - 16:23

Fundi i anëtarëve të organizatës terroriste FETO në Turqi dhe jashtë vendit është afër, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

"U bëj thirrje të gjithë anëtarëve të FETO-s brenda dhe jashtë vendit tonë. Fundi juaj është afër. Nuk keni ku të shkoni. Nuk keni asnjë hap për të ndërmarrë", tha Erdogan në një simpozium mbi autoritetet lokale nën sistemin e ri presidencial.

Erdogan tha se kreu i grupit terrorist, Fetullah Gulen, do të vijë në Turqi "herët apo vonë". Organizata terroriste FETO, e udhëhequr nga Fetullah Gulen me bazë në SHBA, orkestroi tentativën për grusht shteti më 15 korrik të vitit 2016 në Turqi, nga e cila 251 persona humbën jetën dhe rreth 2 200 u plagosën.

Ankaraja gjithashtu akuzon FETO-n për zhvillimin e një fushatë të gjatë për të përmbysur shtetin përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht ushtri, polici dhe gjyqësor.

"Çdo ditë kemi thirrje nga ndonjë shtet për bashkëpunim. Do t'i ndjekim derisa të mos u mbetet asnjë vend për t'u fshehur në botë", tha presidenti i Turqisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të dielën e kaluar një fluturim i Ethiopian Airlines është rrëzuar, duke shkaktuar vdekjen e të gjithë personave në bord.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë e hapi rrugën që Gjermania t’i ekstradojë azilkërkuesit në shtete të tjera anëtarë të BE-së.

Partitë Popullore Europiane vendosën përjashtimin e simotrës hungareze “Fidesz”.

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës njoftoi se ka konfiskuar një dërgesë të drogës nga Amerika Jugore me vlerë rreth 51 milionë dollarë.

Bashkimi Evropian do të pajtohet për shtyrje të datës së largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian, vetëm nëse Parlamenti britanik do t

Autori i masakrës së të premtes në dy xhamitë në Christchurch, në Zelandën e Re, ku mbetën të vdekur 50 persona, kishte planifikuar edhe

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.5 ballë goditi qytetin Denizli në perëndim të Turqisë mëngjesin e sotëm.

Një neozelandez 18 vjeçar e shpërndau në Facebook transmetimin live të atentatit – dhe prandaj ndodhet para gjyqit.

Një burrë në Kaliforni u arrestua për një vrasje të cilën dyshohet se e ka kryer në Van Buren County në vitin 1986.