Erdogan: Jemi me qytetarët e prekur nga tërmeti

30/10/2020 - 14:36

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka reaguar pas tërmetit shkatërrimtar në Izmir. Në një postim në mediat sociale, Edrogan shprehet se e gjithë qeveria është me qytetarët që janë prekur nga tërmeti.

Më tej Presidenti shton se ka filluar puna për të marrë të gjitha masat e nevojshme për nisur operacionet në zonat e prekura.

Ne jemi me qytetarët tanë të prekur nga tërmeti me të gjitha mundësitë e shtetit tonë. Ne morëm masa për të filluar punët e nevojshme në rajon me të gjitha institucionet dhe ministrat tanë të lidhur”, shkruan Edrogan.

Ky reagim vjen pak minuta pasi në Izmir u ndjenë lëkundje të forta me magnitudë 7 të shkallës rihter, ku janë shkatërruar shumë ndërtesa.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një Gjykatë federale e Apelit ka refuzuar kërkesën e fushatës së presidentit Donald Trump, që kërkonte që presidenti i zgjedhur, Joe Bide

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka deklaruar të enjten në mbrëmje se ai nuk do të vaksinohet kundër koronavirusit, duke shprehur skep

Rreth 60 apo 70 për qind e popullatës duhet të jetë e imunizuar ndaj koronavirusit të ri, në mënyrë që të ulen infektimet, thotë Organiza

Në 24 orët e fundit Italia ka regjistruar 28 352 raste të reja koronavirus.

Shkencëtari i armëve bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran.

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka shkruar një letër shoqatës kosovare “Miqtë e Amerikës”, me rast

Opozita dhe mediat turke së fundmi kanë akuzuar qeverinë për fshehjen e shifrave të Covid-19.

Një tërmet më magnitudë 4.9 të shkallës rihter ka goditur sot Turqinë, duke rikthyer frikën në vend.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, nëse Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedh

Bisedimet e Brexit për tregtinë mes Britanisë së Madhe dhe BE-së do të rinisin këtë fundjavë në Londër. BBC, duke iu referuar burimeve di