Erdogan kërcënon me hapjen e portave të Europës për imigrantët

08/11/2019 - 07:46

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi gjatë një vizite në Hungari me hapjen e portave të Europës për refugjatët sirianë të vendosur në Turqi.

“Me ose pa mbështetje ne do të vazhdojmë të presim refugjatët sirianë, por deri në një pikë (…) Nëse konstatojmë se kjo nuk funksionon, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç hapjes së portave drejt Europës”, deklaroi Erdogan në një konferencë shtypi në Budapest me kryeministrin hungarez, Viktor Orban.

“Turqia ka pritur më shumë se katër milionë refugjatë, prej të cilëve 3,6 milionë sirianë të larguar nga konflikti që ka goditur vendin që prej vitit 2011. Është e mundur që një numër i madh prej tyre të emigrojnë në Europë”, nënvizoi Erdogan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trupi i një kongresmeneje meksikane të zhdukur është gjetur në një varr të cekët, më shumë se një muaj, pasi ajo u rrëmbye nga burra të a

Italia regjistroi 88 viktima të tjera nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar një rritje të vogël krahasuar një ditë më parë.

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se nuk mbështet përdorimin e fo

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje prel

Miliarderi amerikan, Bill Gates, ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës në Gjermani CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë stimuluese shumëmiliardëshe për të

Pas kërcënimeve në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat, Presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga

Mbetet në shifra konstante bilanci ditor në Itali nga pandemia e koronavirusit.

Pamje irrituese nga SHBA. Një reporter i Deutsche Welles që raporton nga Mineapolis tronditet nga një e shtënë me armë.