Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Erdogan lë pa karrige von der Leyen

08/04/2021 - 22:48

Presidentja e Komisionit Europian u përball me një surprizë të pakëndshme gjatë vizitës së saj në Ankara. Gjatë takimit me kreun e shtetit turk, shërbimi i protokollit i presidencës kishte parashikuar vetëm një ulëse në krahun e djathtë të Erdoanit, vend të cilin e zuri bashkëshoqëruesi i Von Der Leyenit në këtë vizitë, presidenti i Këshillit Europian Sharl Mishel.

Ursula von der Leyen u detyrua të ulej në divanin e madh të sallës, përballë kryediplomatit turk Mevlut Çavushollu, edhe presidentja e Komisionit Europian renditet më lartë në rangjet diplomatike.

Për këtë gabim të qëllimshëm apo jo, reaguan zëdhënësit e Komisionit në Bruksel të cilët thanë se von der Leyen kishte mbetur e habitur nga mungesa e përgatitjeve nga pala turke, që sipas tyre ishte në dijeni të pranisë së saj.

Mes çështjeve që shefja e KE-së kishte në axhendë për diskutim me presidentin turk ishte edhe tërheqja muajin e kaluar e Turqisë nga Konventa e Stambollit kundër dhunës ndaj grave. Marrëdhëniet BE-Turqi janë ftohur që pas grushtit të dështuar të shtetit të korrikut 2016.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë

Kryeministri italian, Mario Draghie ka komentuar incidentin që ndodhi në Pallatin Presidencial të Turqisë, kur presidentja e Komisionit E

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali janë konfirmuar të infektuar 17.221 persona dhe kanë humbur jetën nga Covid 487 persona.

Jetëgjatësia në Bashkimin Europian ra vitin e kaluar për shkak të pandemisë Covid-19 duke thyer një prirje rritëse për një dekadë, tregoj