Erdogan merr vendimin e prerë ndaj SHBA-së

14/08/2018 - 12:15

   Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan njoftoi bojkotim të produkteve elektronike amerikane në vendin e tij si shenjë reagimi ndaj presionit ekonomik amerikan.

“Po kryhet një sulm ekonomik kundër Turqisë. Më parë gjëra të tilla bëheshin në fshehtësi dhe tani ato janë të hapura për ne. Ne mund të reagojmë në dy mënyra: ekonomikisht dhe politikisht, ” tha Erdogan në Ankara.

“Ministria jonë e Financave dhe Thesari po punojnë ditë e natë … do të bojkotojmë mallrat elektronike nga Shtetet e Bashkuara. Ata kanë iPhones, por nga ana tjetër ekziston edhe Samsungu. Ne kemi markën tonë lokale Venus Vestel, ne do ta përdorim atë “, shtoi presidenti turk.

Ky është kapitulli më i fundit i krizes diplomatike midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara. Të dy vendet janë përfshirë në një krizë për shkak të arrestimit të pastorit amerikan Andrew Brunson në Turqi. Brunson është akuzuar për dhënie ndihme ndaj grushtit ushtarak të dështuar në vitin 2016.

Kjo ka bërë që Washingtoni të vendosë sanksione ndaj dy ministrave turq dhe të rrisë tarifat për çelikun dhe aluminin turk duke bërë që monedha vendase Lira të zhvlerësohet në nivele historike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, beson se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duhet të vazhdojë të luajë rol drejtues në Evr

Reshjet masive të dëborës paralizuan sot pjesën lindore të Kanadasë, duke detyruar mbylljen e dhjetëra institucioneve arsimore dhe anulim