Erdogan përuron “Muzeun e Trojës”

19/03/2019 - 17:11

Përurimi i “Muzeut Arkeologjik të Trojës” në perëndim të Turqisë, ka rritur sërish tonet mes Athinës dhe Ankarasë, kësaj here rreth pretendimeve historike.

Por për Presidentin Erdogan, i pranishëm në ceremoninë e hapjes, muzeu i ri hedh dritë mbi historinë 5000-vjeçare të provincës së Çanakales dhe nuk ka asnjë dyshim se i përket historisë turke.

“Kemi kthyer mbrapsht historinë antike të këtij rajoni në një thesar të kulturës botërore. Troja është një prej pikave historike më të rëndësishme të vendit tonë, e regjistruar në Listën e Trashëgimisë Botërore. Muzeu i Trojës është shembulli më i ri i përpjekjeve tona për të transmetuar historinë tonë tek gjeneratat e ardhshme”.

Athina i ka dënuar këto deklarata si të pavërteta dhe provokuese. Ministria e Jashtme greke thotë se kjo strategji e Erdoan, ka qëllim për konsum të brendshëm politik, teksa Turqia pritet të zhvillojë zgjedhjet lokale më 31 Mars.

Qyteti antik i Trojës vizitohet nga më shumë se 500 mijë turistë në vit, një numër që pritet të rritet ndjeshëm me muzeun e ri, që ka sipërfaqe prej rreth 13 mijë metrash katrorë. Autoritetet në Ankara kanë rritur ndjeshëm promovimin e lashtësisë turke.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa